KGW w Czarnowie jako jedyne Koło w gminie Zławieś Wielka dostało się do programu "Danie Wspólnych Chwil" Fundacji Biedronki.
Projekt polega na organizowaniu cyklicznych spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności. "Danie Wspólnych Chwil" jest odpowiedzią na problem samotności osób starszych z małych miejscowości. Ma również zwracać uwagę na kwestię zdrowego żywienia.
Pierwsze z cyklu spotkań z seniorami 60+ przy wspólnym posiłku organizowane przez KGW w Czarnowie już w niedzielę (23 kwietnia) o godz. 14:00 w szkole w Czarnowie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona - obowiązują zapisy pod numerem 693 423 113.
W I edycji programu "Danie Wspólnych Chwil" bierze udział 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z uczestników programu jest KGW z Czarnowa, które będzie organizować cykliczne spotkania dla seniorów przy wspólnym posiłku, integrując ich i zachęcając do wyjścia z domu. Na spotkania mogą przyjść seniorzy z okolicy, którzy czują się samotni, chcieliby bliżej poznać sąsiadów lub po prostu spędzić czas w towarzystwie rówieśników.
Organizatorem programu jest Fundacja Biedronki, która finansuje produkty spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków, przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich e-Kod o wartości 4000 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.
I edycję programu poprzedził etap pilotażowy, do którego zaproszono 90 Kół Gospodyń Wiejskich. Zorganizowały one ponad 300 spotkań, przygotowując dla seniorów blisko 9100 posiłków.
- Jestem niezwykle podbudowany faktem, że po udanym pilotażu, w kolejnej I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział aż 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Oznacza to, że w całej Polsce będą się odbywały wspaniałe spotkania integrujące lokalną społeczność, a seniorzy, którzy pojawią się na nich będą docenieni i zaopiekowani. Świadczy to również o ogromnej potrzebie takich spotkań oraz tym, że Fundacja Biedronki we właściwy sposób rozpoznała społeczną niszę, którą wypełnia program "Danie Wspólnych Chwil" - mówi Jakub Kuroń, ambasador projektu.
Koła Gospodyń Wiejskich świetnie znają lokalną społeczność i są w stanie wytypować seniorów najbardziej potrzebujących towarzystwa i posiłku. Mają również ogromne doświadczenie kulinarne i znają przepisy na potrawy, niejednokrotnie będące dziedzictwem ich regionu. Na spotkaniach z seniorami dbają nie tylko o smaczny poczęstunek, ale przede wszystkim o samopoczucie osób starszych, starając się zapewnić atmosferę sprzyjającą zacieśnianiu sąsiedzkich relacji.
Fundacja Biedronki zapewnia Kołom Gospodyń Wiejskich poza środkami na zakup produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania spotkań z seniorami także kompleksowe wsparcie merytoryczne. Koła uczestniczące w programie otrzymują również poradniki i instrukcje, w tym wytyczne od dietetyka dotyczące przygotowania posiłków dla osób starszych.
