Kiedy na narty w Bydgoszczy? Myślęcinek w blokach...

  Kiedy na narty w Bydgoszczy? Myślęcinek w blokach startowych, tylko pogoda płata figle

  JPL

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tak było w Myślęcinku w lutym minionego roku. W tym sezonie stok nie był jeszcze czynny.

  Tak było w Myślęcinku w lutym minionego roku. W tym sezonie stok nie był jeszcze czynny. ©Dariusz Bloch

  Trzy doby ze średnią temperaturą na poziomie -2, -3 stopni Celsjusza - tyle trzeba, by uruchomić Stefanowy Stok w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Czekają na to nie tylko dzieciaki, które zaraz zaczynają ferie.
  Tak było w Myślęcinku w lutym minionego roku. W tym sezonie stok nie był jeszcze czynny.

  Tak było w Myślęcinku w lutym minionego roku. W tym sezonie stok nie był jeszcze czynny. ©Dariusz Bloch

  W tym sezonie jeszcze nie udało się uruchomić myślęcińskiego stoku. Jeśli już pojawia się śnieg, to szybko topnieje, jeśli trzyma mróz, to za krótko. Jak się jednak dowiedzieliśmy, pracownicy Myślęcinka odpowiedzialni za stok, są cały czas w pełnej gotowości.

  - Jak dotąd mieliśmy dwie akcje naśnieżania, ale to wciąż za mało - mówi Andrzej Kowalski, dyrektor handlowy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.
  - Staramy się „łapać” te momenty mrozu i z niego korzystać. Przy technologii armatek, jakimi w tej chwili dysponujemy, wystarczy tak naprawdę utrzymująca się przez około trzy doby średnia temperatura -2, -3 stopnie Celsjusza. W dodatku śnieg, który produkują, jest trwalszy niż naturalny opad. Płatki naturalnego śniegu są płaskie, przez co mają większą powierzchnię parowania, w związku z czym szybciej się topią.

  Z kolei śnieg produkowany przez armatki to okrągłe, zbite kryształki. Dzięki temu sztuczny śnieg jest trwalszy. Tak czy inaczej, aby się pojawił potrzebny jest mróz.

  - Czekamy na to my, czekają mieszkańcy miasta - mówi Kowalski. - Wiem o tym, bo odbieramy sporo telefonów w tej sprawie. Tym bardziej teraz, gdy zbliżają się ferie [w Kujawsko-Pomorskiem zimowa przerwa od zajęć zaczyna się w najbliższy poniedziałek - przyp. red.] . Prognozy pogody na najbliższy tydzień niestety nie zapowiadają spadku temperatury poniżej zera na dłuższy czas. W długoterminowe do końca nie wierzę, być może jednak w drugim tygodniu ferii będzie chłodniej i uda się naśnieżyć stok do takiego stopnia, by móc uruchomić wyciągi. My w każdym razie jesteśmy w pełnej gotowości - dodaje.

  Kowalski poleca, by na bieżąco śledzić stronę internetową Myślęcinka i facebookowy profil parku.

  Stefanowy Stok w liczbach: Wysokość stoku narciarskiego w Myślęcinku to 107 m n.p.m., średni kąt nachylenia 18-20 procent. Całkowita powierzchnia naśnieżania to 8 tys. m kw. Na stoku działają dwa wyciągi: średni, orczykowy (800 os./godz.) oraz duży, tzw. podporowy (1000 os./godz.). Przy wyciągach stworzono trasy o długości 170, 210 i 250 metrów. Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

  Czy uda się skończyć z plastikiem?
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy