Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić krokusy czy przebiśniegi? Właśnie teraz! Zaletą będą nie tylko piękne kwiaty

Oprac. AGW
Wiele z wczesnowiosennych roślin cebulowych jest bogatych w nektar i pyłek potrzebne do przeżycia pszczołom.

Kwiaty, które posadziliśmy w ogródkach czy na tarasach jeszcze na początku lata, kończą swoją rolę, przekwitają, usychają. Ale już teraz warto pomyśleć o wiośnie. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie roślin cebulowych na przełomie września i października, nie tylko zapewnimy lepsze kwitnienie roślinom, ale też pokarm dla pszczół. A wczesna wiosna to dla nich trudny okres, bo pożywienia mają jeszcze niewiele.

"Dzięki posadzonym jesienią cebulkom nie tylko pomożesz pszczołom, ale także zadbasz o swój ogródek i balkon. Już wczesną wiosną będziesz cieszyć się kolorowymi kwiatami, które zakwitły dzięki Tobie", przekonują prowadzący akcję 'Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

  • Cebulki najlepiej sadzić na głębokości 2-3 razy większej niż ich wysokość – im mniejsze cebulki, tym płycej je sadzimy.
  • Aby zapobiec rozwojowi grzybic, które im zagrażają, sadzimy cebulki w przepuszczalnej, uprzednio spulchnionej glebie.
  • Wiosną, kiedy już przekwitną a ich nadziemne części całkowicie wyschną, wykopujemy je, wkładamy do donicy wypełnionej suchym piaskiem i przechowujemy w suchym, ciemnym, chłodnym miejscu – np. w piwnicy, do kolejnej jesieni.

Jakie rośliny i jak zasadzić jesienią, żeby zdoiły ogród i dały pokarm pszczołom?

  • Śnieżyczka przebiśnieg. Pojedyncze cebule śnieżyczki trudno się przyjmują, najlepiej więc sadzić całe kępki roślin. Przebiśnieg jest rośliną przedwiośnia, cenną jako pierwsze źródło pokarmu dla pszczół – zarówno nektaru jak i pyłku. Pierwsze kwiaty pojawiają się, gdy nie stopniały jeszcze śniegi. Występuje dziko na południu Polski, w lasach, jest rośliną chronioną.
  • Krokus. Inaczej zwany jest także szafranem. Jego kwiaty potrafią sprawić, że nasze trawniki czy ogródki skalne będą zachwycać bogactwem kolorów – od liliowego, przez biały, aż po odcienie żółci. Pięknie prezentują się także w donicach. Rośliny te kwitną w marcu. Warto pamiętać, że do czasu zaschnięcia ich liści należy powstrzymać się przed koszeniem trawy. Naturalnie występują w Tatrach (szafran spiski) i innych pasmach górskich, są chronione. Chociaż ich nektar jest trudno dostępny dla pszczół, to pyłek ma jedną z najwyższych wartości odżywczych i chętnie go zbierają. Kwiaty służą pszczołom, np. trzmielom, także jako schronienie na noc.
  • Cebulica syberyjska. Drobne, niebieskie kwiaty o dzwonkowatym kształcie z powodzeniem mogą zastąpić na naszych rabatach przebiśniegi, gdy te już przekwitną. Cebulica najlepiej wygląda w ogródkach skalnych lub w towarzystwie krzewów. Możemy ją jednak posadzić również w pojemnikach na balkonie. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej części Europy, w Polsce spotkamy ją tylko w ogródkach.

Dzięki pracy pszczół powstaje 90% owoców i 4 tysiące odmian warzyw

Źródło: informacja prasowa

Kiedy sadzić krokusy czy przebiśniegi? Właśnie teraz! Zaletą będą nie tylko piękne kwiaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska