MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś miasto nazywało się Solec. 90 lat temu dodano: Kujawski.

(ms)
Są zdjęcia, kopie dokumentów, odciski pieczęci z 12 Solców. Brakuje tylko z "naszego...
Są zdjęcia, kopie dokumentów, odciski pieczęci z 12 Solców. Brakuje tylko z "naszego... Adam Lewandowski
Dziś - jak się okazało - jest takich Solców aż trzynaście. W tym jeden na Ukrainie. I tym wszystkim Solcom poświęcona została wystawa pn. "Solec? Ale który?!"Warto ją zobaczyć.

Kiedy po zjednoczeniu ziem z trzech zaborów powstała Polska, okazało się, że Solców jest kilkanaście. Poczta, a kodów cyfrowych wtedy jeszcze nie znano, dostarczała pocztę nie do tego Solca, co trzeba. Wojewoda poznański 21 stycznia 1924 roku zaproponował, by Solec, ten pod Bydgoszczą, nazwać Kujawskim.

Osiem dni później nad zmianą nazwy debatowała solecka rada miejska. Padały różne propozycje zmiany nazwy. Na Solec Przemysława, Solec Pomorski, Solec Wielkopolski, Solec-Las, Solec Drzewny, Solec -
Spław...

Po długiej dyskusji radni przyjęli wreszcie nazwę zaproponowaną przez wojewodę. 22 listopada 1924 roku minister spraw wewnętrznych oficjalnie zmienił nazwę Solec na Solec Kujawski. Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się w Monitorze Polskim 2 grudnia 1924 r.

- Dziś, gdy od tych wydarzeń mija 90 lat, przybliżamy naszym mieszkańcom wszystkie inne miejscowości o tej samej nazwie - mówi Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca imienia księcia Przemysła, które w tym roku obchodzi 5 lat istnienia.

Jubileusz stał się okazją do otwarcia kolejnej wystawy czasowej pn. "Solec? Ale który?!" Przygotowania do niej trwały wiele miesięcy. Trzeba było dotrzeć do każdego Solca. A jest ich 13, w tym jeden na Ukrainie.

Ale historycznie było ich więcej. W Wielkopolsce, w pow. kaliskim, jest wieś Szulec, która kiedyś nazywała się Solec. W 1259 roku tu właśnie rozegrała się bitwa, w której książę Bolesław Pobożny pokonał wojska księcia kujawskiego Kazimierza... Na Śląsku Cieszyńskim była wieś Solca, dziś to część czeskiego Karwina. Solca jest też na Śląsku, w gminie Pilica, i Solca Mała i Wielka w woj. łódzkim. Solec to też góra w masywie Śnieżnika. W Bieruniu działa Ludowy Klub Sportowy Solec...

Ale najstarszy jest Solec "warszawski". To część Powiśla. Integralną częścią stolicy jest od końca XVIII wieku. Osada Solec była już w XI wieku. Na drugim miejscu jest Solec w gminie Krzykosy w Wielkopolsce, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1136. "Nasz" - Kujawski - doczekał pierwszej wzmianki w roku 1263. Prawa miejskie uzyskał w roku 1325. Leżący w granicach Ukrainy Solec, sięga wieku XVI, jest dziś przedmieściem powiatowego Drohobycza.

- Do fotografii z tego właśnie Solca udało się nam dotrzeć dzięki panu Romualdowi Kołudzkiemu-Stobbe, prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Drohobyckiej - mówi dyrektor Kubiak. - Wielką pomocą służyła nam Elżbieta Wolffgram, pani prezes oddziału Powiśle Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Przedstawiciele Solców byli na otwarciu wystawy w Muzeum Solca. Wszystko wskazuje, że zobaczą ją też w innych Solcach, m.in. tym warszawskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska