To oznacza, że piesi na tych przejściach nie będą mogli włączyć sobie "zielonego światła". A kierowcy na skrzyżowaniach zamiast na "światła", muszą patrzeć na znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu.
Chodzi o to, aby piesi nie musieli dotykać przycisków wzbudzających "zielone światło", aby przejść na drugą stronę ulicy. Oczywiście, z powodu epidemii koronawirusa.
W 15 miejscach sygnalizatory, w tryb ostrzegawczy zostaną przełączone na stałe. Natomiast na czterech kolejnych skrzyżowaniach - m.in. przy straży pożarnej na Rządzu i przy "Krzyżu" na os. Kopernika - sygnalizacja normalnie funkcjonować będzie do g. 17 lub 19, a później będzie się przełączała w tryb ostrzegawczy.
W tryb ostrzegawczy na całą dobę przełączone zostaną sygnalizatory na ulicach i skrzyżowaniach:
- Korczaka
- Piłsudskiego - Filomatów
- Hallera-Cmentarna
- Droga Kujawska
- Paderewskiego- Jaśminowa
- Nauczycielska
- Legionów- Kruszelnickiego- Mieszka I
- Toruńska - Marcinkowskiego
- Chełmińska - Włodka
- Chełmińska - Piaskowa
- Chełmińska Kraszewskiego
- Konstytucji 3 Maja Rakowskiego
- Konstytucji 3 Maja - Łęgi
- Sobieskiego
- Bydgoska
Wieczorami w tryb ostrzegawczy przełączane będą skrzyżowania:
- Konstytucji 3 Maja Południowa - Strażacka - od g. 17
- Hallera - Solidarności - od g. 17
- Szosa Toruńska Droga Mazowiecka - od g. 17
- Chełmińska - Bydgoska - od g. 19
Zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnych mają zostać wprowadzone do końca bieżącego tygodnia. Będą obowiązywały do odwołania.
- Pozostałe funkcjonujące sygnalizacje świetlne, posiadające przyciski dla pieszych tj. skrzyżowanie ulicy Jana Pawła II z ulicą Łyskowskiego oraz skrzyżowanie ulicy Droga Łąkowa z ulicą Chełmińską i ulicą Gdyńską, będą dezynfekowane min. dwa razy dziennie - zapowiadają urzędnicy.
