Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy pod specjalną ochroną. Koniec z bezkarnymi atakami w transporcie publicznym

wixad
Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych (ale również wobec osoby, która mu pomaga) skutkuje grzywną, ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności do 3 lat.
Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych (ale również wobec osoby, która mu pomaga) skutkuje grzywną, ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności do 3 lat. Łukasz Kaczanowsk
Kierowcy pracujący w transporcie publicznym zostaną funkcjonariuszami publicznymi. Nie będzie można już obrażać ich bezkarnie.

Chodzi o nowelizację ustawy w publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku.

"Szacunek dla prowadzonych przez kierowcę zadań" również chroniony

Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej w listopadzie ubiegłego roku i przegłosowany został ogromną większością głosów w kwietniu. Teraz czeka już tylko na podpis prezydenta.

Dodany został zapis, że "osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (...)".

Oznaczałoby to, że przedmiotem szczególnej ochrony prawnokarnej stałaby się m.in. To oznacza, ze nietykalność cielesna kierowców (ale również maszynistów i motorniczych) zajmujących się zawodowo przewozami w publicznym transporcie zbiorowym, ich życie, zdrowie, godność osobista, stają się przedmiotem szczególnej ochrony. Tej szczególnej ochronie podlega również „prawidłowość prowadzonych przez nich czynności oraz szacunek dla realizowanych przez nich zadań”.

Furiat będzie musiał się zastanowić

„ Nadanie osobom kierującym transportem publicznym statusu funkcjonariusza publicznego sprawi, że osoby, które podniosą rękę na motorniczego, maszynistę czy kierowcę następnym razem zastanowią się dwa razy i w wielu przypadkach nie zdecydują się na przemoc fizyczną" – uzasadniał swoje poparcie dla nowelizacji poseł Franciszek Sterczewski (KO). „Bycie funkcjonariuszem oznacza nietykalność cielesną, godność osobistą, a także szacunek dla realizowanych przez nich zadań zawodowych. Staną się przedmiotem szczególnej ochrony państwa". 

Prokurator w umieniu maszynisty

Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych (ale również wobec osoby, która mu pomaga) skutkuje grzywną, ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności do 3 lat. O ile podobne czyny w przypadku innych osób ścigane są z oskarżenia prywatnego, za atak na funkcjonariusz publicznego postępowanie wszczynane jest z urzędu. Za napaść na funkcjonariusza publicznego na służbie grozi już od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za zabójstwo takiej osoby grozi co najmniej 12 lat odsiadki, podczas gdy w innym przypadku jest to 8 lat.
Warto przypomnieć, że ochrona jaką cieszy się funkcjonariusz dotyczy nie tylko władz państwowych. Obejmuje ona również pielęgniarki, pracowników socjalnych, farmaceutów oraz nauczycieli.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska