Policjanci, pracownicy służb ratownictwa drogowego powiatu chełmińskiego oraz nauczyciele po raz kolejny przeprowadzili w Zespole Publicznych Szkół w Kijewie Królewskim działania z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
- W trakcie praktycznych i teoretycznych zajęć policjanci, strażacy, ratownicy medyczni oraz pracownicy sanepidu szkolili i uczyli dzieci z klas podstawowych bezpiecznych zachowań na drodze - mówi mł. asp. Agnieszka Sobieralska, oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie. - Udzielali wskazówek i rad jak zachowywać się podczas wypadku drogowego - zarówno będąc ofiarą, jak też świadkiem zdarzenia. Do tegorocznej akcji włączyli się również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, którzy podczas spotkania z rodzicami uczniów rozmawiali o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem. W ramach akcji "Bezpieczna rodzina na drodze" zaprezentowali filmy dotyczące przyczyn i skutków wypadków drogowych.
Ratownicy z chełmińskiego pogotowia przeprowadzili pokazy akcji ratunkowych z udziałem osób poszkodowanych w wypadkach.
- Dzieci mogły wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - dodaje Sobieralska. - Strażacy zaprezentowali w praktyce sprzęt ratownicta drogowego rozcinając osobowe auto. Uczniowie klas pierwszych otrzymali kaski rowerowe i odblaski, których fundatorem było Stowarzyszenie Zapobiegania Tragediom na Drodze i Wspierania Ofiar Wypadków "Bezpieczne Chełmno". Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników akcji w okolicy szkoły czuwali policjanci z naszej drogówki, którzy z dziećmi kontrolowali kierowców.
Dla jeżdżących prawidłowo kierowców dzieci przygotowały symboliczne nagrody i podziękowania. Natomiast ci, którzy nie przestrzegali przepisów drogowych zostali ukarani - zarówno przez dzieci jak i policjantów. Trzech kierowców ukarano za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa i brak oświetlenia.
- Akcja, która prowadzona jest już od kilku lat cieszy się dużym powodzeniem - podkreśla policjantka. - Zarówno organizatorzy jak i uczniowie, ich rodzice oraz mieszkańcy wsi zgodnie twierdzą, że wpajanie najmłodszym zasad bezpiecznego zachowania poprzez naukę teoretyczną, praktyczną i zabawę jest najlepszym sposobem, który może zaowocować w chwili, gdy dziecko znajdzie się w trudnej sytuacji na drodze.