Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Linii Kolejowych w Bydgoszczy właśnie świętuje 60-lecie istnienia. To pierwszy i najstarszy klub HDK przy PCK w Polsce zrzeszający pracowników kolei. - Przez te lata były różne perypetie. Na początku, w 1963 roku był klub przy węźle grudziądzkim, wówczas bardzo dużym i znaczącym. Zmiany po roku 1990 w Polsce, w tym restrukturyzacje zakładów i ich likwidacje nie ominęły PKP. W Grudziądzu zlikwidowano DOM, Lokomotywownię, bardzo zmniejszyło się zatrudnienie. Wiele klubów HDK upadło wraz z likwidacją zakładów, ale my istniejemy cały czas - z dumą podkreśla Grzegorz Radomski, prezes klubu HDK PCK PKP Grudziądz przy ZLK Bydgoszcz. - Przetrwaliśmy przede wszystkim dzięki temu, że mimo różnych działań restrukturyzacyjnych wewnątrz kolei, nasi pracodawcy zawsze nam sprzyjali.
Prezes Radomski podczas uroczystości w Leśniczówce, na którą przybyli kolejarze - krwiodawcy z Województwa Kujawsko - Pomorskiego zrzeszeni w klubie HDK podkreślał jak ważna jest idea honorowego krwiodawstwa. - Krwi nie da się wytworzyć, jest produkowana tylko w organizmie człowieka - zaznacza Grzegorz Radomski. - W XXI wieku gdy technologia i leczenie tak szybko idzie do przodu, wydłuża się nasze życie, krew jest bardzo potrzebna. Dzięki temu, że jesteście ratowanie ludzkiego zdrowia, a często i życia jest łatwiejsze.
Grzegorz Radomski także podzielił się statystykami odnośnie ilości oddanej krwi w grudziądzkim punkcie. I tak np.
- w 2015 roku oddano 2136 litrów krwi
- w 2020 roku oddano 2997 litrów krwi
- w 2021 roku oddano 3321 litrów krwi
- w 2022 roku (dane za 10 miesięcy) 3232 litrów krwi

Zdrowie
- Jak widać, krwi oddajemy rokrocznie więcej. Szkoda jednak, że nie rośnie ilość członków w klubach honorowych dawców krwi. Niestety, ludzie nie są tak chętni do zrzeszania się - zauważa prezes klubu HDK PCK PKP Grudziądz Grzegorz Radmoski. I dodaje z nutką optymizmu: - Ale teraz jest czas podziękowań dla tych, którzy bezinteresownie niosą pomoc w postaci oddawania krwi.
"Bohaterstwo, które nie boli"
I tak odznaki II stopnia "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" za najpiękniejszy dar humanitarny - bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi, otrzymali:
- Sylwia Zając
- Przemysław Komar
- Marcin Przytuła
Odznaki III stopnia "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" otrzymali:
- Joanna Błaszkiewicz
- Jarosław Wroński
- Daniel Lenkiewicz
- Jestem przekonany że to co robicie jest źródłem dużej satysfakcji życiowej, to nadaje sens życiu, daje odczucie że służy się wyższym wartościom - do honorowych dawców mówił Adam Olejnik, starosta grudziądzki. I kontynuował: - W tych czasach, które teraz przeżywamy: niepewności, kruchości i zmienności dla nas społeczności lokalnych poczucie że jest coś stałego a takimi wartościami są prezentowane przez państwa postawy, jest bardzo ważne.
Klub Honorowych Dawców Krwi skupiający kolejarzy w Grudziądz...