Sześciogodzinny dzień pracy w kodeksie pracy?
Jeśli sześciogodzinny dzień pracy zostałby wpisany w polski kodeks pracy, byłaby to prawdziwa rewolucja. Na razie tak duże zmiany w naszym kraju nie są planowane. Coraz częściej mówi się jednak o nich w wielu państwach na świecie. Niektóre firmy badają nawet, jak zmieni się zachowanie i efektywność pracowników, gdy skróci się czas ich pracy. Na taki właśnie eksperyment zdecydował się polski oddział firmy marketingowej Tradedoubler.
To Cię również zainteresuje
Co zmienia sześciogodzinny dzień pracy?
Jak informuje Innpoland.pl, Tradedoubler zdecydował się skrócić dzień pracy do sześciu godzin. Po ośmiu miesiącach trwania eksperymentu, pracodawca podzielił się wynikami, które przerosły najśmielsze oczekiwania. Wskaźniki, które badano znacznie się polepszyły:
- zysk EBITDA za czwarty kwartał wzrósł o 35 proc. rok do roku,
- indeks zaangażowania pracowników wzrósł z 4.1 do 4.4,
- średni poziom zachorowań spadł z 10 do 5 dni miesięcznie.
Co najważniejsze dla pracodawcy, efektywność pracowników znacząco wzrosła. Z punktu widzenia pracowników istotny jest m.in. fakt, że zwiększyły się również wynagrodzenia.
O szczegółach tego eksperymentu przeczytasz na innpoland.pl w materiale: Polska firma wdrożyła sześciogodzinny dzień pracy. Efekt przerósł wszelkie oczekiwania
Zmiany w kodeksie pracy
Czy to oznacza, że sześciogodzinny dzień pracy powinien zostać na stałe wpisany do polskiego kodeksu pracy? Wciąż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, warto jednak kontynuować badania na ten temat. Ich wyniki mogą być bowiem zaskakujące.
Propozycje zmian w kodeksie pracy padają w polskiej debacie publicznej bardzo często, szczególnie w okresie kampanii wyborczej. Obecnie proponuje się m.in. podwyższenie płacy minimalnej, dłuższy urlop wypoczynkowy i udogodnienia dla przyszłych pracowników, takie jak konieczność informowania przez pracodawców o wysokości wynagrodzenia już w ofertach pracy.
Czytaj także
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 1
