9 z 19
Koło Gospodyń z Wielkiego Lubienia w 2015 r. obchodziło...
fot. Nadesłane

Koło Gospodyń z Wielkiego Lubienia w 2015 r. obchodziło 45-lecie istnienia. Członkinie KGW, jak sama nazwa wskazuje, są wspaniałymi gospodyniami. Dbają o dom, o rodzinę, o środowisko i tradycję. Mimo iż mają dożo obowiązków domowych spotykają się w pierwsze wtorki miesiąca, aby podzielić się swoimi przepisami na potrawy lub ciasta. Wspólnie obchodzą swoje urodziny, wymieniają się doświadczeniami w uprawie roślin doniczkowych i ogródkach przydomowych. Koło liczy około 20 członkiń. Na Święta Wielkanocne i Bożonarodzeniowe wykonujemy stroiki świąteczne i dzielimy się nimi z najblizszymi i przyjaciółmi. W zimowe wieczory, gdy czasu jest więcej kobiety wykonuje serwety szydełkowe, ozdobne hafty i biżuterię. Swoje pracę mogą pokazać na festynach i innych okolicznych spotkaniach. W miarę możliwości organizujemy wieczorki taneczne, zabawę sylwestrową, pokazy kulinarne oraz wycieczki. Pierwszą przewodnicząca KGW była Stanisława Soja, następnie Aniela Konieczna i od roku 2002 Dorota Wejdebach

10 z 19
Koło Gospodyń Wiejskich w Księtem....
fot. Nadesłane

Koło Gospodyń Wiejskich w Księtem.
W 2012 roku padła propozycja założenia Koła - 12 kwietnia 2012 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie na którym wybrano zarząd. Koło opiekuje się budynkiem świetlicy wiejskiej, dbając o mienie i porządek. Dzięki władzom Gminy świetlica posiada urządzoną kuchnię wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt. Członkinie KGW są inicjatorami i organizatorami uroczystości służących integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych i rodzinnych.
Członkinie Kół ze swoimi potrawami biorą udział w licznych imprezach kulinarnych. Organizują uroczystości takie jak np.: spotkania wigilijne, Dzień Kobiet, Dzień Strażaka, dożynki oraz wiele innych imprez lokalnych. Uroczystości te uświetniają swoimi potrawami i pozytywnym usposobieniem.
Przynależność do koła oznacza nie tylko ciężką pracę, ale też odskocznię od codzienności. Spotkania gospodyń stanowią dla kobiet formę aktywnego spędzania wolnego czasu, odpoczynku od pracy zawodowej i domowej. To „chwila dla siebie”, a przede wszystkim regularna okazja do wyjścia z domu i oderwania się od problemów rodzinnych. W trakcie spotkań kobiety dzielą się swoimi pomysłami, zawierają przyjaźnie i zarażają się nawzajem swoimi pasjami. Lubią przebywać w swoim towarzystwie i czerpią z tego ogromną przyjemność. Działalność w Kole Gospodyń to dla wielu kobiet również okazja do rozwoju osobistego. Dzięki warsztatom, zajęciom, wycieczkom i wymianie poglądów członkinie nabywają nowe umiejętności i zdobywają wiedzę.
Kobiety obserwują swoje środowisko i próbują odpowiadać na jego potrzeby. Chcą one dzielić się swoją kreatywnością z mieszkańcami swojej wsi. Panie z KGW organizują różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, festyny, wycieczki, imprezy okolicznościowe otwarte dla wszystkich mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.
Koło Gospodyń Wiejskich dużo prac i inicjatyw podejmują wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną. Jesteśmy partnerem dla wielu instytucji, szczególnie cechuje nas bardzo dobra współpraca i dobre relacje z władzami samorządowymi, które nie tylko wspierają naszą działalność, ale także dostrzegają pozytywny potencjał i popierają naszą działalność.
Pomysłowość Pań nie zna granic. Dzięki nim wieś Księte tętni życiem.

11 z 19
Koło Gospodyń Wiejskich Kiełpin....
fot. Nadesłane

Koło Gospodyń Wiejskich Kiełpin.

70 lat to szmat czasu ale chociaż były różne zawirowania dziejowe to jednak przodkowie nasi odradzali się jak feniks z popiołów i dalej pielęgnowali tradycję kulturę kółek rolniczy jak i kół gospodyń wiejskich
Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełpinie rozpoczęło swoją działalność w 1947 roku.
Pierwszą przewodniczącą Koła była Leokadia Domeradzka. Spotkania odbywały się w domach kobiet. Prowadzono kursy haftu i szycia oraz gotowania. Do ówczesnych zadań Koła należało rozdzielanie wśród rolników kurczaków i pasz, które można było zdobyć wyłącznie w ten sposób. W tym okresie ilość członkiń dochodziła nawet do 150 osób.
Działalność Koła była kilkakrotnie zawieszana, m.in. w okresie stanu wojennego, kiedy „masowe zbieranie się" było odgórnie zabronione.
W latach od 65-73 przewodniczącą KGW była Helena Pstrąg .koło zrzeszało 45 członkiń. Zebrania odbywały się w szkole lub Klubie Rolnika w Kiełpinie , odbywały się różne pokazy i konkursy.
W latach 74-80 przewodniczącą została pani Stefania Borowa z licznym gronem członkiń - 135 osób. Zakres prac kobiet był bardzo szeroki różne konkursy, akcje zbierania pieniędzy na centrum zdrowia dziecka co roku był organizowany dzieciniec polegał on na wyżywieniu dzieci w nasilonych pracach polowych. Opiekę nad dziećmi sprawowała pani Józefa Klinicka.
Lata 80-88 Przewodniczącą została Joanna Ciemińska – członkinie zbierały się 5-7 razy w roku odbywały się różne uroczystości taki jak Dzień Kobiet, Dzień Seniora, Dzień Dziecka, członkinie organizowały różne kursy. Odbywały się wycieczki do Lichenia, Częstochowy, Warszawy, Poznania,. Przewodnicząca Joanna Ciemińska otrzymywała liczne podziękowania i słowa uznania za całokształt pracy zawodowej i społecznej na żecz rozwoju miasta i gminy Tuchola.
Lata 88-2001 przewodnictwo nad kołem przejęła Barbara Fiegiel – członkinie spotykały się 2-3 razy do roku. Były organizowane wycieczki, konkursy, pokazy żywienia, kursy haftu, robótki dziewiarskie, organizowano wieczorki taneczne
W latach 2001-2008 nową przewodniczącą została Hanna Gwizdała - członkinie uczestniczyły w różnego rodzajach konkursów np. ekologicznym na którym wygrały krzewy ozdobne, były również liczne wystawy prac haftu krzyżykowego wykonane przez mieszkanki naszej wsi. Odbywały się wycieczki do takich miejsc jak: Częstochowy Łagiewników, Krakowa, Górka Klasztorna do muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Wyjazd na Targi ogrodowe, Członkinie organizowały różne imprezy takie jak Dzień seniora, dzień kobiet, festyny, dożynki jubileusz 60 lecia KGW różnego rodzaju zabawy taneczne.
Od 2009 r. rolę przewodniczącej pełni Dorota Pestka. Koło liczy obecnie 20 członkiń. Spotykamy się co tydzień w sobotę.
Jednym z najważniejszych działań jest organizacja Dnia Seniora i Dzień Kobiet. Impreza odbywa się cyklicznie już od ponad 20 lat. Członkinie Koła przygotowują dla najstarszych mieszkańców wsi pyszny poczęstunek. Przy wtórze muzyki odbywają się wspólne tańce, a rozmowom nie ma końca. Członkinie - organizują Dzień Kobiet, który jest okazją do spotkania się członkiń jak i mieszkanek wsi podsumowania działalności i snucia planów na przyszłość, organizowane różnego rodzajów festynów, dożynek, ognisk, wspólnie z wszystkimi instytucjami działającymi w naszej wsi: z sołtysem i radą sołecką, świetlicą, ochotniczą strażą pożarną z uczniami jak i nauczycielami naszej szkoły. Mieszkańców wsi zachęcamy do wspólnych wycieczek rowerowych po okolicy oraz do uczestnictwa w spływach kajakowych szlakiem Brdy.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich twierdzą, że skrót KGW to inaczej Kochają Gotują i Wojują.

12 z 19
Koło Gospodyń wiejskich Czarne Błoto....
fot. Nadesłane

Koło Gospodyń wiejskich Czarne Błoto.
Nasze Koło działa ponad 50 lat, z małą przerwą w latach dziewięćdziesiątych. Mamy 17 członkiń, które regularnie spotykają się raz w miesiącu. W ciągu roku organizujemy cykliczne imprezy na wigilię, Dzień Kobiet, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Adresujemy je do społeczności naszej wioski, do osób starszych i dzieci. Współpracujemy z samorządem i lokalnymi firmami. Latem uczestniczymy w wycieczkach KGW, wyjazdach do opery, kina i teatru.

Pozostało jeszcze 6 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie pokazał, że tradycja nie ginie

63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie pokazał, że tradycja nie ginie

Tak było na III Rajdzie Rowerowym "Szlakiem Toruńskich Murali".  Zobaczcie zdjęcia

Tak było na III Rajdzie Rowerowym "Szlakiem Toruńskich Murali". Zobaczcie zdjęcia

Groźnie na drogach w regionie. Na S5 auto uderzyło w barierkę, na A1 dachował kamper

Groźnie na drogach w regionie. Na S5 auto uderzyło w barierkę, na A1 dachował kamper

Zobacz również

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz  zdjęcia z meczu i trybun

Zawisza wreszcie wygrał w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia z meczu i trybun

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!

Rozsyp to koło cebuli. Ten nawóz sprawi, że cebul będzie mnóstwo na grządkach!