Kolczyki w języku są poważnym zagrożeniem dla zębów. Jak zauważają dentyści, nie ma miesiąca, aby do gabinetu nie zgłaszał się pacjent z ubitym lub złamanym przez kolczyk zębem. Ale na tym nie koniec. Według ostatnich badań, metalowa ozdoba stanowi poważne zagrożenie dla całego organizmu.
- Złamanie, ukruszenie, a nawet wybicie to najczęstsze uszkodzenia mechaniczne zębów spowodowane przez kolczyk. Ulegają im przede wszystkim jedynki i dwójki górne oraz zęby przednie dolne, o które obija się kolczyk. Poza tym noszenie kolczyka powoduje podrażnienie przyzębia. Prowadzi także do odsłonięcia szyjek zębowych i utraty stabilności zęba - mówi lek. stom Danuta Borczyk z Katowic. I dodaje: - Na tym jednak problemy się nie kończą. Obijający się o zęby kolczyk uszkadza szkliwo, zdzierając powłokę zabezpieczającą ząb przed infekcją. Pamiętajmy, że kolczyk w jamie ustnej to kawałek metalu, który może spowodować takie same uszkodzenie zębów, jak bawienie się metalową łyżeczką do herbaty - mówi.
Serwis Zdrowie www.pomorska.pl/zdrowie
Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z University of Buffalo pokazują, że aż u 47 proc. osób noszących kolczyki w języku stwierdzono uszkodzenie zębów w jamie ustnej. Oprócz tego osoby te cierpiały także na obsuwanie się dziąseł i odwapnienia zębów. Uśmiech także częściej niż w innych przypadkach pokryty był kamieniem nazębnym. - Na kolczyk decydują się najczęściej młode kobiety między 16 a 21 rokiem życia. Kolczyk powodując mikropęknięcie na powierzchni szkliwa otwiera drogę do próchnicy, ale także innych chorób jamy ustnej i dziąseł. Począwszy od zakażenia wokół zębów, skończywszy na pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z ust, który powodują rozwijające się w zębach ogniska bakterii - mówi dr Danuta Borczyk.
Jak zatem możemy uratować ząb zniszczony przez kolczyk? - Prosty ubytek jesteśmy w stanie usunąć wypełnieniem, tym samym, który używa się w przypadku plomb. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna staje się wykonanie licowki ceramicznej lub korony. Niewyleczone, poważne uszkodzenia czy złamania wymagają często usunięcia zęba i leczenia implantologicznego, związanego ze wszczepieniem nowego zęba - mówi dr Danuta Borczyk. Problemu jednak wciąż nie zdają się dostrzegać same posiadaczki kolczyków. - Pacjentki często mając już uszkodzony ząb, nadal noszą kolczyk, albo wymieniają na inny, przekonane, że ten nie będzie uszkadzał zębów. Niestety każdy kolczyk bez względu na jego długość powoduje takie same szkody w jamie ustnej - mówi dentystka.
Czytaj e-wydanie »