Wieś nie ma typowo rolniczego charakteru. Połowa mieszkańców pracuje poza rolnictwem. Dojeżdżaja do Janowca, jak również do innych miejscowości - między innymi do Poznania.
Co jednak ważne - coraz częściej ludzie z odległych, dużych ośrodków miejskich przyprowadzają się do Kołdrąbia. Jest to spokojna wieś, która powoli odkrywa swoje walory turystyczno - rekreacyjne.
- Obecnie powiat realizuje na naszych terenach dużą inwestycje. Powstają chodniki, nowa nawierzchnia asfaltowa i sieć deszczowa. Planujemy także zagospodarowanie terenu wokół przystanku PKS i jeziora - mówi sołtys Michał Werkowski.
Mieszkańcy myślą również o "podświetleniu "neogotyckiego kościoła.
Usytuowanie kościoła sprawia, że jest on widoczny z wielu, nawet bardzo odległych, miejscowości. - Burmistrz Janowca zdeklarował już możliwość podłączenia oświetlenia do gminnej sieci elektrycznej - dodaje pan Michał.
W Kołdrąbiu jest również wyremontowana z unijnych środków świetlica wiejska. Tam odbywają się zebrania i narady, jest również stół do tenisa.
W neogotyckim pałacu mieści się dom dziecka "Słoneczna Przystań", którym kieruje Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Obecnie Dom Dziecka zamieszkuje 44 wychowanków w przedziale wiekowym od 4 (przedszkole) do 24 lat (studentki). Corocznie odbywa się tu festyn integracyjny, który niesie z sobą wiele atrakcji i przyciąga ludzi z całego powiatu.
Ślady osadnictwa odnalezione na terenie wioski sięgają około X w. p.n.e. Na początku XII w. ufundowana została parafia. Przez wieś wiedzie również średniowieczny szlak piastowski łączący Wągrowiec i Mogilno. Na ziemiach Kołdrąbia znajduje się również wczesnośredniowieczne grodzisko - "Kopiec".
Do rady sołeckiej należą: Karolina Walkowiak, Regina Krupa, Piotr Domagalski i Stefan Frydrych.
- Nazwa wsi związana jest z lasami, zrębowiskiem kłód - wyjaśnia Michał Werkowski. - Kołdrąb pięknieje, przyciąga coraz więcej turystów, jezioro jest czyste i bardzo głębokie.
Tekst i fot.
PIOTR Majchrowicz