Wieloletni program gospodarowania mieszkaniami komunalnymi w latach 2007-2011, przyjęty przez Radę Miasta w ubiegłym roku, zakłada wybudowanie w 2009 roku dwustu lokali socjalnych. Tyle samo ma zostać oddanych do użytku w latach 2010 i 2011. To miałoby oznaczać, że w ciągu najbliższych trzech lat miastu przybędzie aż 600 mieszkań dla osób najuboższych.
Czy to realna wizja? - Od pierwszego września Bank Gospodarstwa Krajowego będzie przyjmował wnioski od samorządów o udzielenie finansowego wsparcia na tworzenie lokali socjalnych, mieszkań chronionych, czy schronisk dla bezdomnych - mówił w środę, podczas sesji Rady Miasta Włocławka, Józef Mazierski, przewodniczący komisji gospodarki miejskiej, pytając, czy prezydent przygotowuje taki wniosek. - Musimy _korzystać z każdej szansy dofinansowania budownictwa dla niezamożnych włoc-ławian - mówi Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka. Przypomina, że nad miastem wisi widmo wypłat odszkodowań dla właścicieli domów za niezrealizowane wyroki eksmisyjne. - _Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje kredyty na budowę domów z korzystnym oprocentowaniem, z którego warto skorzystać - przekonuje prezydent. Jest jednak zdania, że miasta nie stać na budowę pełnowartościowych lokali socjalnych, lecz mieszkań o obniżonym standardzie, bez tzw. części wspólnych, jak korytarze, pralnie czy sanitariaty dla kilku rodzin, bo te dewastowane są w pierwszej kolejności.
Na Zakręcie budowany jest obecnie tylko jeden blok socjalny z 66 mieszkaniami. Prawdopodobnie będzie to ostatni budynek o takim standardzie. Oddanie go do użytku planowane jest na koniec tego roku. O tym, kto w nim zamieszka, zdecyduje prezydent, po opinii społecznej komisji mieszkaniowej.
A chętnych jest mnóstwo. Nadal bowiem 31 włocławskich rodzin mieszka w lokalach wyłączonych z użytkowania z uwagi na fatalny stan techniczny i zagrożenie katastrofą budowlaną. 13 z nich zajmuje lokale w budynkach gminnych, 18 - w prywatnych. Na lokale socjalne z tytułu trudnej sytuacji materialnej czeka 860 rodzin, 550 kolejnych ubiega się o przydział mieszkań komunalnych. Lista przydziału wciąż się wydłuża, 235 rodzin czeka na umieszczenie ich na liście przy kolejnej weryfikacji. Do tego dochodzi 276 rodzin z sądowymi wyrokami eksmisji i prawem do lokali socjalnych.
