Dwie martwe mewy śmieszki znaleziony na przystani w Dobrzyniu. Na podstawie badań laboratoryjnych potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1.
- Według wyników naszych badań to wirus H5N1, który nie jest groźny dla ludzi - mówi "Gazecie Pomorskiej" lek. wet. Wojciech Młynarek, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.
Wcześniej martwe ptaki znaleziono w kilku innych powiatach w naszym województwie. Wcześniej martwe mewy znaleziono w miejscowości Dąb Mały w powiecie włocławskim. Te próbki zostały już powtórnie przebadane w Puławach i potwierdziły wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N1.
Mewy znalezione w Dobrzyniu nad Wisłą to już jedenastce ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w roku 2023.
Na razie na terenie miasta wprowadzono obostrzenia i zakazy dotyczące głównie ptaków hodowlanych.
Według Tomasza Moczkowskiego powiatowego Lekarz Weterynarii w Lipnie nie ma dużego zagrożenia dla ludzi.
- W naszym powiecie znaleziono tylko dwa ptaki. Kontrolowaliśmy parki w mieście i okolicy, tam nie było żadnych innych padłych ptaków. Będziemy, wspólnie ze strażakami, sprawdzać wodę i brzeg rzeki – tłumaczy.
Prawdopodobnie padłe mewy, które znaleziono na przystani w Dobrzyniu, przywędrowały z ogniska z powiatu włocławskiego. Przypuszczenie mają potwierdzić kolejne kontrole terenu. To jedyną miejscowość w powiecie lipnowski, gdzie ujawniono ptasią grypę.
Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał następujące zalecenia dla hodowców i mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą:
- Utrzymywania drobiu w izolacji od dzikich ptaków;
- zgłaszania swoich hodowli do powiatowych lekarzy weterynarii (obowiązuje wszystkich posiadaczy drobiu i innych ptaków niezależnie od ilości posiadanych sztuk);
- przechowywania paszy i ściółki w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem, gryzoniami i ich odchodami;
- karmienia i pojenia drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
- stosowania w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami mycia rąk wodą z mydłem;
- stosowania mat dezynfekcyjnych w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- powiadamiania organów Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu objawów chorobowych lub padnięć u drobiu i ptaków
- Nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkować nakładaniem kar administracyjnych.
