Nasza Loteria

Kolejne stulatki w Kujawsko-Pomorskiem. Trzy wyjątkowe kobiety zostały odznaczone medalem

opr. wixad
Halina Andruszewska, z domu Baran urodziła się 3 listopada 1923 roku, w Oster na Ukrainie.
Halina Andruszewska, z domu Baran urodziła się 3 listopada 1923 roku, w Oster na Ukrainie. Szymon Zdziebło KPUM
Trzy kobiety, trzy pasjonujące historie życia naznaczone trudnymi czasami wojny. Janina Bigoń, Halina Andruszewska i Władysława Bajakowska zostały odznaczone medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Historie wszystkich trzech jubilatek naznaczone są doświadczeniem wojennego strachu i ciężkiej pracy.

Hafty pani Janiny

Janina Bigoń, z domu Gładka, urodziła się 10 listopada 1923 roku w Zielonce, na dzisiejszej Białorusi. Jej rodzina posiadała 100-hektarowe gospodarstwo na Białorusi. Rodzina musiała jednak porzucić majątek w Zielonce, wyjeżdżając do Polski z obawy przed działaniami wojennymi. Początkowo osiedlili się w Małej Dąbrowie, powiecie inowrocławskim.
W 1941 roku pani Janina wyszła za mąż za Józefa Bigonia. Jej mąż, aby przetrwać, ukrywał się w lesie. Mimo niebezpieczeństwa, pani Janina dostarczała mu jedzenie i troszczyła się o niego. Po wojnie para przeniosła się do Solca Kujawskiego, gdzie prowadzili własne gospodarstwo rolne do lat osiemdziesiątych. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci i sześciorga wnuków.
Pani Bigoń jest ciepłą, pracowitą i zaangażowaną w życie rodzinne osobą. Jej pasją do dziś jest robienie na drutach i haftowanie.

Kontakty pani Haliny z krajanami pozostały na całe życie

Halina Andruszewska, z domu Baran urodziła się 3 listopada 1923 roku, w Oster na Ukrainie. Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1942 roku, została skierowana na roboty przymusowe do Niemiec. Tam poznała swojego przyszłego męża, Eugeniusza Andruszewskiego. Po wojnie wrócili do Polski i osiedlili się w Służewie, w powiecie aleksandrowskim. Małżeństwo doczekało się dwóch córek i syna, trojga wnuków, sześciorga prawnuków i praprawnuczki.
Po wojnie Halina podjęła pracę w Gminnej Spółdzielni. Mimo trudów dnia codziennego, związanych z pracą w domu, w sklepie i wychowywaniem dzieci. Niezmiernie cenne były dla niej relacje z rówieśnikami pochodzącymi z terenów Ukrainy.

Pani Władysława - nie ma jak rodzina

12 listopada swoje setne urodziny obchodziła Władysława Bajakowska, z domu Świderska, urodzona w Świętym (województwo wielkopolskie). Mimo trudnych przeżyć związanych z okresem wojny, Władysława doczekała się dwóch córek i syna, siedmiorga wnuków, dziesięciorga prawnuków i trojga praprawnuków. W 1953 roku rodzina przeprowadziła się do Kowala (powiat włocławski). W 1983 roku kobieta owdowiała i od tego czasu wraz z córką mieszka w Inowrocławiu, czerpiąc radość z odwiedzin wnuków.

Wszystkie trzy seniorki, które dołączyły do grona stuletnich mieszkanek regionu, zostały uhonorowane najwyższym odznaczeniem wojewódzkim - medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska