Podczas najbliższej sesji rady miejskiej, zaplanowanej na czwartek, 29 bm., lipnowscy radni zadecydują, czy Dorota Łańcucka i Alojzy Taglewski (pośmiertnie) otrzymają tytuł „Zasłużony dla miasta Lipno”.
Na liście już utytułowanych są sześćdziesiąt dwie osoby. Po raz pierwszy tytuł przyznano w 1978 roku. Zasłużeni dla miasta Lipno to między innymi nauczyciele, trenerzy, zawodnicy, lekarze, artyści, pielęgniarki, działacze społeczni, regionaliści, księża. W ubiegłym roku tytuł przyznano księdzu Mariuszowi Budkiewiczowi oraz Wiesławowi Białusze, byłemu burmistrzowi, trenerowi, nauczycielowi.
W tym roku Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne imienia Poli Negri wystąpiło do Ewy Urbańskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej w Lipnie, o przyznanie tytułu „Zasłużonej dla miasta Lipna” Dorocie Łańcuckiej.
Zobacz również: Protestujemy przeciwko ksenofobicznym atakom. Akcja #niehejtuj #szanuj od dziś w sieci [NASZA AKCJA]
Z kolei Henryk Zabłocki chce, aby pośmiertnie ten tytuł przyznano Alojzemu Taglewskiemu. Pod wnioskiem, skierowanym do przewodniczącej Urbańskiej, podpisało się też ponad pięćdziesiąt osób.
- Kapituła przyznawania tytułu pozytywnie zaopiniowała oba wnioski - mówi Renata Gołę-biewska, sekretarz miasta Lipno. Oba będą w piątek poddane głosowaniu radnych. Dorota Łań-cucka jest z wykształcenia prawnikiem i pedagogiem. Związała się zawodowo z oświatą. Była burmistrzem Lipna. Ma zasługi jako propagatorka postaci Poli Negri i - za jej sprawą - rozpropagowała Lipno w całej Polsce i poza jej granicami. Na Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” jej pomysłu zjeżdżają aktorzy, filmowcy, filmoznawcy i wszyscy ci, którzy cenią sobie nieme kino, kino retro, ale i współczesne dobre filmy.
Alojzy Taglewski, zmarły w 2015 r., to były pracownik „Konwektora”, współzałożyciel i przewodniczący NSZZ „Solidarność” w tym zakładzie. To także piłkarz „Budowlanych” oraz „Mienia”. Pracował tu jako trener. Wychowawca wielu sportowych roczników.