Świecie, Chełmno, Pruszcz, Gniewkowo, Dąbrowa Biskupia – w tych kujawsko-pomorskich gminach w sezonie 2024 wojewoda kujawsko-pomorski powołał 21 komisji szacujących straty w uprawach sadowniczych, do których doszło w wyniku przymrozków wiosennych; a także w uprawach polowych, gdzie szkody spowodowało gradobicie.
- Część komisji już rozpoczęła pace i aktualnie są w trakcie szacowania strat – informuje Karol Kantorski z oddziału prasowego wojewody.
Ostatnie zgłoszenia dotyczyły gradobicia pod Świeciem, do którego doszło 30 maja. Wnioski o oszacowanie szkód gmina przyjmowała do 12 czerwca.
- Wpłynęło ich 103 – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy Świecie. - Poszkodowani zostali rolnicy z Gruczna, Chrystkowa, Kosowa, Dworzyska, Głogówka Królewskiego i Niedźwiedzia.
Niektórzy zgłaszają sto procent strat. Najczęściej dotyczą jęczmienia ozimego, kukurydzy, ziemniaków i buraków cukrowych.
W związku z tym, że wojewoda powołał komisje szacujące szkody z powodu przymrozków, gmina Świecie czeka jeszcze na wnioski mieszkańców, gdzie powinny pojawić się komisje. Można je przekazywać do 19 czerwca.
W sezonie 2024 nie brakuje deszczu, stąd nie ma sygnałów o stratach w uprawach z powodu suszy. - Jeszcze – obawiają się rolnicy. Z eksperymentalnej pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe cztery miesiące wynika, że lipiec i sierpień mają być cieplejsze niż zwykle.
Biuro wojewody przypomina, że od 2020 r. wnioski o oszacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą aplikacji.
- System monitoringu suszy rolniczej zbiera i klasyfikuje dane z całego kraju na podstawie naukowych kryteriów z uwzględnieniem zarówno specyfiki poszczególnych upraw, jak i rodzajów gleb – uzupełnia Karol Kantorski.
