MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisje liczą straty przez gradobicia i przymrozki w Kujawsko-Pomorskiem. Tylko z gminy Świecie wpłynęły 103 wnioski

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Ostatnie wnioski dotyczyły gradobicia pod Świeciem, do którego doszło 30 maja
Ostatnie wnioski dotyczyły gradobicia pod Świeciem, do którego doszło 30 maja Agnieszka Romanowicz
W pięciu kujawsko-pomorskich gminach wojewoda powołał komisje do szacowania strat po wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Najczęściej chodziło o gradobicie i wiosenne przymrozki.

Świecie, Chełmno, Pruszcz, Gniewkowo, Dąbrowa Biskupia – w tych kujawsko-pomorskich gminach w sezonie 2024 wojewoda kujawsko-pomorski powołał 21 komisji szacujących straty w uprawach sadowniczych, do których doszło w wyniku przymrozków wiosennych; a także w uprawach polowych, gdzie szkody spowodowało gradobicie.

- Część komisji już rozpoczęła pace i aktualnie są w trakcie szacowania strat – informuje Karol Kantorski z oddziału prasowego wojewody.

Ostatnie zgłoszenia dotyczyły gradobicia pod Świeciem, do którego doszło 30 maja. Wnioski o oszacowanie szkód gmina przyjmowała do 12 czerwca.

- Wpłynęło ich 103 – słyszymy w Urzędzie Miasta i Gminy Świecie. - Poszkodowani zostali rolnicy z Gruczna, Chrystkowa, Kosowa, Dworzyska, Głogówka Królewskiego i Niedźwiedzia.

Niektórzy zgłaszają sto procent strat. Najczęściej dotyczą jęczmienia ozimego, kukurydzy, ziemniaków i buraków cukrowych.
W związku z tym, że wojewoda powołał komisje szacujące szkody z powodu przymrozków, gmina Świecie czeka jeszcze na wnioski mieszkańców, gdzie powinny pojawić się komisje. Można je przekazywać do 19 czerwca.

W sezonie 2024 nie brakuje deszczu, stąd nie ma sygnałów o stratach w uprawach z powodu suszy. - Jeszcze – obawiają się rolnicy. Z eksperymentalnej pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe cztery miesiące wynika, że lipiec i sierpień mają być cieplejsze niż zwykle.
Biuro wojewody przypomina, że od 2020 r. wnioski o oszacowanie strat spowodowanych wystąpieniem suszy producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą aplikacji.

- System monitoringu suszy rolniczej zbiera i klasyfikuje dane z całego kraju na podstawie naukowych kryteriów z uwzględnieniem zarówno specyfiki poszczególnych upraw, jak i rodzajów gleb – uzupełnia Karol Kantorski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska