Podpisanie umowy o najem okazjonalny daje właścielom domów i mieszkań możliwość zwrócenia się do komornika o eksmisję uciążliwych lub zalegających z czynszem lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego.
Jeśli właściciel chce skorzystać z ochrony prawnej, jaką daje mu umowa o najem okazjonalny, musi on zawrzeć ją w przewidzianej ustawą o ochronie praw lokatorów procedurze i następnie zarejestrować w urzędzie skarbowym. Umowa o najem okazjonalny daje właścicielowi gwarancję bezpieczeństwa głównie dlatego, że musi być do niej dołączone notarialne oświadczenie lokatora. Z treści tego oświadczenia wynika, że poddaje się on egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia używanego mieszkania w terminie wskazanym przez właściciela.
Ponadto umowa powinna zawierać jeszcze wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie on mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji z lokalu. Po prostu należy podać adres nieruchomości, do której będzie mógł się przeprowadzić najemca w przypadku eksmisji.
W przypadku bezskutecznego upływu terminu na opuszczenie mieszkania, właściciel może następnie złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności notarialnemu oświadczeniu najemcy, że poddał się on egzekucji.
Jeżeli w trakcie przeprowadzania egzekucji okaże się, że wskazany przez najemcę adres jest fikcyjny lub utracił on możliwość zamieszkania w takim lokalu, wówczas komornik będzie musiał kontynuować eksmisję,