Nadnotecki Park Przemysłowy powoli wyłania się z ziemi. Finisz miał być pod koniec lata, będzie nieco później. Jak zapowiadano we wtorek - wszystko ma być gotowe z końcem października. Co już zrobiono? Na jakim etapie są prace? Tego dowiedzieć się można było bezpośrednio na placu budowy. Tu zaproszono przedstawicieli firm i wszystkich zainteresowanych inwestycją.
- W latach 70. swój nowy zakład wybudowała w Paterku bydgoska firma Makrum. Wokół niego zaczęły powstawać lokalne przedsiębiorstwa. Tak było do początku lat 80. Kryzys sprawił, że firma Makrum opuściła Paterek. Decyzją ówczesnych władz powstały w Paterku Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Dziś firma ta jest w prywatnych rękach - przypominał przemysłowe tradycje tej miejscowości Sławomir Napierała, burmistrz Nakła.
- W tym roku - informował - zmienił się główny udziałowiec ZNTK. Planuje on duży rozwój na tych terenach...
Samorząd miał w posiadaniu 35 hektarowy teren w Paterku. Dziś jest go więcej, bo gmina kupuje tereny od prywatnych właścicieli. To z myślą o przyszłości. Wartość kosztorysowa kończonych obecnie prac to blisko 20 mln zł. Wsparcie Unii Europejskiej ogromne, przekraczające 16,3 mln zł. Dlaczego koszty tak duże?
- Bo to obszar zdegradowany. Konieczne było nie tylko wyrównanie, ale i zagęszczenie terenu. To pochłonęło ponad 30 proc. kosztów - tłumaczył wiceburmistrz Krzysztof Błoński, wyliczał co powstało: 2,7 km sieci wodociągowej; 6 tys. 950 m kanalizacji sanitarnej i deszczowej; 2,8 km dróg...
- Jednym z nich - przekonywano gości - jest dobre skomunikowanie z drogą wojewódzką 241, a teraz także, dzięki nowemu obejściu Nakła, z DK nr 10. Nawiązano też w lipcu współpracę z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną z siedzibą w Sopocie i biurem w Toruniu. - Zaskoczyła nas otwartość i szybkość działania. Teren jest wspaniale przygotowany. Inwestorzy czekają - chwaliła władze Nakła Joanna Gasek, przedstawicielka PSSE.
Pochwał nie szczędziła też poseł Iwona Kozłowska: - Niedawno było otwarcie obwodnicy. Widać strategię, wszystko jest przemyślane. Nakło jest świetnie rozwijającą się gminą, wręcz wzorcową.
Jak dowiedzieliśmy się - do tej pory chęć inwestowania w parku zadeklarowały trzy firmy, z kolejnymi gmina negocjuje. - Oferujemy zwolnienie z podatku od nieruchomości przez 3 lata - zachęcał gości Krzysztof Błoński.
