Kondycja Solino. Sól jest bogactwem tej ziemi. Ich trzy filary

Janusz Brodziński
Dariusz Kusiak, prezes IKS „Solino” S.A.
Dariusz Kusiak, prezes IKS „Solino” S.A. Nadesłane
Podziemne złoża solne na Kujawach eksploatowano w różny sposób od tysiącleci. Sól stała się źródłem bogactwa i podstawą rozwoju regionu. Na skalę przemysłową zaczęto ją wydobywać w 1873 r. i od tej daty liczą swoją, już 143-letnią, historię Inowrocławskie Kopalnie Soli „Solino”.

Od 20 lat należą one do PKN „Orlen”. Przy okazji barbórkowego święta o ich obecną kondycję, zapytaliśmy prezesa zarządu IKS „Solino” S.A. Dariusza Kusiaka.

- Panie prezesie, co aktualnie obejmuje spółka „Solino” i ilu osobom daje ona zatrudnienie?

- IKS „Solino” S.A. prowadzi działalność gospodarczą na trzech filarach. Pierwszy, to produkcja solanki, której jesteśmy największym wytwórcą w Polsce. Wydobywaną solankę, w ilości około 9 mln metrów sześciennych rocznie, dostarczamy największym podmiotom branży chemicznej w regionie, m.in. do spółek Grupy „Ciech” S.A. oraz „Anwil” S.A. Kolejnym filarem naszej działalności jest podziemne magazynowanie węglowodorów. Realizacji tego zadania służy od 2002 roku, pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce, Podziemny Magazyn Ropy i Paliw. Ma on łączną pojemność ponad 6 mln metrów sześciennych i zlokalizowany jest w kawernach poeksploatacyjnych Kopalni Soli „Góra”. Magazynowane są w nim m.in. państwowe rezerwy strategiczne.Nasz trzeci filar, to konfekcjonowanie soli. Spółka wytwarza m.in. produkty do uzdatniania wody, sól spożywczą, paszową i przemysłową dla odbiorców w kraju, jak i na rynku zagranicznym. Obecnie zatrudniamy 259 osób.

Przeczytaj: Dariusz Kusiak nowym prezesem Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino"

- Co firmie udało się ostatnio zrealizować i jaka jest jej kondycja?

- „Solino” od lat ma ugruntowaną pozycję rynkową i dobrą, stabilną kondycję ekonomiczna. Potwierdzają to efekty finansowe. W ostatnich latach wynik EBIT, czyli zysku pooperacyjnego przed opodatkowaniem, kształtował się na poziomie około 25 mln zł rocznie, przy zachowaniu płynności finansowej oraz pełnej realizacji zobowiązań. Realizujemy program inwestycyjny, który, oprócz dostosowania infrastruktury spółki do wymogów nowej ustawy o zapasach obowiązkowych, ma też na celu dalszy, zrównoważony rozwój firmy we wszystkich dziedzinach, w tym także w segmencie solnym. Należy podkreślić, że, od momentu zakupu pakietu większościowego akcji IKS przez PKN „Orlen” S.A. w 1996 r., nasza spółka zainwestowała w środki trwałe blisko 600 mln zł.
W kończącym się roku 2016 realizowaliśmy ważne zadanie - budowę infrastruktury naziemnej do nowych otworów eksploatacyjnych w Kopalni Soli „Mogilno”. Oddanie nowego pola eksploatacyjnego do użytkowania nastąpi na początku 2017 roku. Gotowy jest projekt budowy przepompowni na Noteci. Niebawem wyłonimy projektanta budowy nowego rurociągu solankowego.

Przeczytaj: Kończą się złoża solanki pod Inowrocławiem. Co dalej z IKS Solino?

- A jakie inwestycje są planowane?

- „Solino”, jako istotna część Grupy Kapitałowej „Orlen” S.A., konsekwentnie realizuje plan inwestycyjny, zapewniający dalszy
stabilny rozwój. Na najbliższe pięciolecie przewidziane są inwestycje wartości około 300 mln zł, w tym m.in. doinwestowanie Wydziału Konfekcjonowania Soli. Dalsze kierunki rozwoju naszej spółki zostaną przedstawione w zaktualizowanej strategii PKN „Orlen” S.A., która będzie ogłoszona pod koniec tego roku.

Przeczytaj też: Wysokie premie i nagrody dla załogi. Prezes IKS "Solino": - Spółka zawsze stara się doceniać pracowników

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie