W poniedziałek na posiedzeniu kierownictwa Platformy Obywatelskiej mają zostać zaprezentowane wypracowane przez zespół pod kierownictwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rekomendacje w sprawie aborcji. Kwestia ta dzieli posłów PO już od dawna.
Cały czas nie wiadomo, jakie rekomendacje zostaną przedstawione, jednak pojawia się kwestia czwartej przesłanki, która pozwalałby na przerwanie ciąży.
Jednak grupa bardziej konserwatywnych posłów z Platformy Obywatelskiej wydała oświadczenie, w którym podkreślają, że najlepsze byłoby utrzymanie kompromisu aborcyjnego z 1993 roku.
Posłowie zaznaczają, że „tak jak większość Polek i Polaków, sprzeciwiają się opresyjnemu zaostrzeniu przepisów prawa aborcyjnego” oraz „państwo powinno pomagać w opiece i wychowaniu dzieci, powinno także zagwarantować edukację seksualną i dostęp do antykoncepcji.”
Jednak politycy odpowiadają się za dotychczasowym stanowiskiem Platformy Obywatelskiej w sprawie aborcji, które zostało wyrażone między innymi w Deklaracji Ideowej z 2001 roku. Stanowisko to opiera się na ustawie z 1993 roku, która dopuszcza tylko trzy przypadki przerwania ciąży.
Wojna aborcyjna
„Platforma nie powinna zajmować radykalnego stanowiska i stawać się stroną w wojnie aborcyjnej, która spolaryzuje nasz kraj na wiele lat. Polacy oczekują, że Platforma jak dotychczas, poprzez swoje rozsądne, centrowe stanowisko uchroni Polskę przed tą wojną” – możemy przeczytać w oświadczeniu.
Konserwatywni politycy podkreślili, że ich zdaniem „Platforma Obywatelska jako partia łącząca ludzi o różnych przekonaniach w dalszym ciągu powinna opierać się na szacunku dla różnorodności poglądów, co powinno wyrażać się w nienarzucaniu dyscypliny w głosowaniach dotyczących kwestii światopoglądowych”
Jak podaje Interia, pod tym oświadczeniem podpisał się: Paweł Arndt, Halina Bieda, Mateusz Bochenek, Waldy Dzikowski, Krzysztof Gadowski, Tomasz Głogowski, Cezary Grabarczyk, Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Antoni Mężydło, Czesław Mroczek, Jan Olbrycht, Tomasz Olichwer, Małgorzata Pępek, Kazimierz Plocke, Marek Plura, Ireneusz Raś, Bogusław Sonik, Marek Sowa, Wojciech Ziemniak, Paweł Zalewski.
Głosowanie zgodnie z sumieniem
O podziale w PO wypowiedział się także europoseł Radosław Sikorski. - Pozwólmy zespołowi pani marszałek Kidawy-Błońskiej pracować. To nie jest lewaczka. To jest bardzo poważna decyzja. Widziałem się z panią marszałek. Ona zaprasza do współpracy etyków, lekarzy. Chce do tego podejść poważnie, a to zajmuje czas – mówił w rozmowie z Dominiką Wielowieyską w Poranku Radia TOK FM.
Podkreślił, że „ Platforma jest pod tym względem partią pluralistyczną.” - Mamy osoby o konserwatywnej wrażliwości, a także centrowej i liberalnej. W tej sprawie nigdy w naszej partii nie powinno być dyscypliny głosowania - mówił Sikorski. - Powinniśmy głosować zgodnie z własnym sumieniem – dodał.
