Kongresy organizują po kolei trzy organizacje uzdrowiskowe: Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie”, Unia Uzdrowisk Polskich i Polską Grupę Uzdrowiskową. Tegoroczną edycję przygotowała Izba.
- Osiągnęliśmy założone cele - powiedział nam prof dr hab. n. med. Waldemar Andrzej Krupa, prezes zarządu Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”.
- Po pierwsze stworzyliśmy federację trzech organizacji po to, by o sprawach uzdrowisk mówić jednym głosem. Zapadła też decyzja o powołaniu ośrodka naukowego, który zajmie się problematyką lecznictwa uzdrowiskowego, choćby certyfikacją sprzętu, bo na razie musimy wierzyć w jego skuteczność na podstawie zapewnień producenta. Zajmie się też badaniem i określaniem skuteczności poszczególnych zabiegów i ich standaryzacją.
Wiele miejsca na kongresie poświęcono problem rehabilitacji uzdrowiskowej jako najtańszej, ale i skutecznej formy powrotu do zdrowia oraz problemom rehabilitacji seniorów. Był osobny panel na ten temat, prowadzony przez prof. Irenę Ponikowską. Zabierający na nim głos lekarze uzdrowiskowi podkreślali konieczność zatrudniania w uzdrowiskach geriatrów oraz stosowanie holistycznego (całościowego) podejścia do pacjenta - seniora, który z reguły ma więcej niż jedno schorzenie widniejące w skierowaniu do sanatorium. Postulowali szybszą ścieżkę pozyskiwania skierowań do sanatorium przez seniorów.
Kongres był okazją do uhonorowania osób i instytucji zasłużonych w lecznictwie uzdrowiskowym. Ciechocinianie profesorowie Irena Ponikowska i Szymon Kubiak otrzymali specjalne wyróżnienia. Cztery osoby uhonorowano statuetkami Asklepiosa, wśród nich Wiktora Kolbowicza, prezesa zarządu Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami”, a Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA otrzymało tytuł Konsumencki Lider Jakości w kategorii „Uzdrowiska”, przyznany przez redakcję „Strefa Gospodarki”.
