Losy Elany ważyły się wczoraj podczas posiedzenia rady nadzorczej Grupy Boryszew SA, która jest właścicielem toruńskiej firmy. Grupę kontroluje Roman Karkosik, znany inwestor giełdowy i jeden z najbogatszych Polaków. Posiedzenie odbywało się w Warszawie.
Pogłoski o likwidacji
Załoga Elany przez cały piątek nerwowo czekała na wieści ze stolicy. - Od wielu dni po zakładzie krążą pogłoski, że w związku ze spadkiem sprzedaży pod uwagę brana jest całkowita likwidacja Elany lub zamknięcie kolejnych wydziałów - mówi Piotr Ziółkowski, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Zmianowych Ruchu Ciągłego w Elanie. - Nie są to oficjalne informacje. Czekamy w napięciu na konkretne wieści. Niepewność jest dla nas czymś najgorszym.
1,4 tys. brutto
- Moim zdaniem to już koniec - mówi Amalia Rutkowska, przewodnicząca zakładowej "Solidarności", która pracuje w Elanie od 30 lat. - Miałam sygnały od ludzi, że są już sprzedawane niektóre maszyny. Atmosfera jest beznadziejna. Pracownicy nie wiedzą, co ich czeka. Załoga jest już stara - średni staż pracy to 20-25 lat. Niektórym zostało kilka lat do emerytury. Pracownicy w systemie ciągłym zarabiają średnio 1,4 tys. zł brutto.
Rutkowska podkreśla, że w czasach świetności zakład zatrudniał 7 tys. osób. - Jak przyszedł Karkosik pracowało 3 tys. ludzi - mówi szefowa "Solidarności". - Po zwolnieniach grupowych liczba spadła poniżej 1,5 tys. osób.
- Połowa załogi to kobiety - mówi Ziółkowski. - Wiele skończyło 50 lat. Najbardziej boimy się, że nikt ich nie przyjmie do pracy. Pracują tu także małżeństwa. Likwidacja będzie dramatem dla wielu toruńskich rodzin.
Boryszew SA opublikował raport za I kwartał br. Wynika z niego, że przychody ze sprzedaży spadły o 228,6 mln zł w stosunku do I kwartału ub.r. Na wynik miała wpływ m.in. Elana, gdzie o 69 proc. spadła sprzedaż polimeru butelkowego, a o 27 proc. włókien ciągłych. "Niska sprzedaż polimeru butelkowego jest związana z bardzo dużą nadpodażą tego produktu na rynku Europy Środkowej" - czytamy w raporcie.
Nadzieją dla pracowników jest jedno ze zdań raportu: "W O/Elana kontynuowany jest proces restrukturyzacji, której celem jest przywrócenie konkurencyjności na rynku polimerów i poliestrów".
Oddział Elana
Elana rozpoczęła produkcję w 1963 r. 15 lat temu firma przekształciła się w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W 2001 jej akcjonariuszami zostalli - Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew SA, Huta Oława SA oraz Roman Karkosik. Od czterech lat Boryszew SA jest jedynym akcjonariuszem Elany. Według informacji ze strony internetowej spółki, Elana zatrudnia 1493 pracowników.
