https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konklawe 2025. Kto zostanie papieżem? Relacja live - WIDEO

Marcin Koziestański
Wideo
od 12 lat
Wejścia kardynałów na konklawe nastąpi o godz. 16.30. Kiedy pojawi się pierwszy biały dym z komina nad Kaplicą Sykstyńską?

Relacja live z konklawe 2025

7 maja 2025 r. zaczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Kto będzie następcą papieża Franciszka?
21:0207.05.2025

Czarny dym nad Watykanem. Kardynałowie nie wybrali następcy papieża Franciszka

19:4407.05.2025

Już około 30 tysięcy osób zgromadziło się w środę wieczorem na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na rozpoczętym tego dnia konklawe. Ludzie wpatrują się w komin na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, z którego uniesie się dym obwieszczający rezultat głosowania.

Przed bazyliką watykańską i wokół placu stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi i turyści z całego świata.

Cały czas napływają kolejne osoby i grupy.

Powiewają flagi wielu krajów, między innymi Brazylii, Argentyny, Meksyku, USA i Polski.

19:0807.05.2025

Na placu świętego Piotra coraz większe tłumy. Czuć napięcie w oczekiwaniu na wynik pierwszego głosowania

18:1807.05.2025

Setki osób zgromadziły się w środę na Placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na rezultat pierwszego głosowania na konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia. Wynik głosowania obwieści dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, najwcześniej po godzinie 19.

Na placu przed bazyliką watykańską stoją wysłannicy mediów, pielgrzymi, turyści z całego świata. Niektóre grupy wiernych trzymają flagi swoich krajów. Przybywa coraz więcej osób.

17:4907.05.2025

Konklawe - kardynałowie złożyli przysięgę, drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zamknięte

133 kardynałów uczestniczących w konklawe złożyło w środę w Kaplicy Sykstyńskiej przysięgę na dochowanie jego tajemnicy. To ostatni publiczny akt wyboru papieża. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostały zamknięte po wydaniu polecenia extra omnes. Od tej pory wszystko odbywa się w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego.

Elektorzy weszli do Kaplicy Sykstyńskiej w procesji i stanęli przy długich stołach na wyznaczonych dla nich miejscach.

Ceremonia złożenia przysięgi trwała długo ze względu na rekordową liczbę kardynałów uczestniczących w konklawe. Nigdy wcześniej w historii nie było ich tak wielu. Tekst przysięgi odczytał przewodniczący wyborowi papieża kardynał Pietro Parolin, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Gdy przysięgę złożył ostatni z elektorów, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych arcybiskup Diego Ravelli wydał polecenie extra omnes (wszyscy na zewnątrz). Oznacza ono, że ci, którzy nie biorą udziału w konklawe musieli opuścić Kaplicę Sykstyńską.

Gdy wyszli, abp Ravelli zamknął drzwi od środka. Pozostał tam również 90-letni kardynał Raniero Cantalamessa, były kaznodzieja Domu Papieskiego. To jemu wyznaczono zadanie wygłoszenia rozważań na temat spoczywającego na elektorach obowiązku wyboru papieża i działania "w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego".

17:4007.05.2025

W Kaplicy Sykstyńskiej Kardynał Konrad Krajewski złożył przysięgę przy rozpoczęciu Konklawe

16:5807.05.2025

Rusza konklawe. O której pierwszy dym?

Rezultat pierwszego głosowania ogłoszony dymem z komina na dachu kaplicy oczekiwany jest około godziny 19-19.30. Według przewidywań będzie to dym czarny, oznaczający brak wyboru. Jego dokonanie obwieszczane jest natomiast białym dymem.

16:4307.05.2025

Procesja kardynałów do Kaplicy Sykstyńskiej

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Po krótkiej modlitwie kardynałowie wyruszyli w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego; wszyscy w stroju nazywanym chórowym. Składa się z czerwonej sutanny z czerwonym mucetem, czyli pelerynką, czerwonego pasa z jedwabnymi frędzlami, czerwonej piuski i biretu.

Procesji do Kaplicy Sykstyńskiej towarzyszy pieśń Veni Creator, w której jest wezwanie pomocy Ducha Świętego.

Kolejnym podniosłym wydarzeniem jest wspólne odczytanie przez wszystkich elektorów tekstu przysięgi: "My, wszyscy i poszczególni kardynałowie elektorzy, obecni przy tym wyborze papieża przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy zachować wiernie i skrupulatnie wszystkie przepisy zawarte w konstytucji apostolskiej papieża Jana Pawła II +Universi Dominici gregis+, ogłoszonej 22 lutego 1996 r. Równocześnie przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany Biskupem Rzymskim dołoży starań, by wiernie wypełniać munus Petrinum Pasterza Kościoła powszechnego i nie ustanie w wysiłku zapewniania i bronienia wytrwale praw duchowych i doczesnych oraz wolności Stolicy Świętej".

"Przede wszystkim przyrzekamy i przysięgamy zachować z największą wiernością i wobec wszystkich, tak duchownych, jak świeckich, tajemnicę związaną z tym wszystkim, co w jakikolwiek sposób odnosi się do wyboru Biskupa Rzymskiego i z tym, co odbywa się w miejscu wyboru i dotyczy bezpośrednio lub pośrednio liczenia głosów; nie naruszać w żaden sposób tej tajemnicy tak w czasie wyboru, jak i po wyborze nowego papieża, chyba że zostanie do tego udzielone wyraźne upoważnienie przez samego przyszłego papieża; nie dawać żadnego poparcia ani nie sprzyjać jakiemukolwiek oddziaływaniu, sprzeciwianiu lub jakiejkolwiek innej formie interwencji, przez które władze świeckie jakiegokolwiek porządku i stopnia lub jakakolwiek grupa osób czy jednostki chciałyby ingerować w wybór Biskupa Rzymskiego" - głosi tekst przysięgi.

Następnie elektorzy podchodzą po kolei do otwartej księgi Ewangelii i przyrzekają: "Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam". Kładąc rękę na księdze mówią: "Tak mi dopomóż, Panie Boże i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam".

Gdy przysięgę złoży ostatni z elektorów, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych arcybiskup Diego Ravelli wyda polecenie "extra omnes" (wszyscy na zewnątrz). Wtedy wszyscy, którzy nie biorą udziału w konklawe będą musieli opuścić Kaplicę Sykstyńską.

Elektorzy wysłuchają rozważań byłego papieskiego kaznodziei, sędziwego kardynała Raniero Cantalamessy, który pozostanie w kaplicy; potem wraz z ceremoniarzem opuści ją.

Od tego momentu nie będzie żadnego kontaktu między kardynałami w zamkniętej kaplicy a światem zewnętrznym. Elektorzy przystąpią do jedynego w środę głosowania. Do wyboru papieża potrzeba większości dwóch trzecich, czyli 89 głosów.

16:3107.05.2025

Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

W Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego rozpoczął się w środę po godzinie 16 obrzęd inauguracji konklawe. Kardynałowie elektorzy, których jest 133, najwięcej w historii, zgromadzili się tam na cichej modlitwie. Następnie w procesji przejdą do Kaplicy Sykstyńskiej.

Po złożeniu przez kardynałów przysięgi na dochowanie tajemnicy wyboru papieża drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte.

Elektorzy pochodzą z 71 krajów. Jest wśród nich czterech Polaków, to kardynałowie Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

15:4007.05.2025

Wielka mobilizacja sił porządkowych w Rzymie w związku z konklawe

Cztery tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb porządkowych czuwa w Rzymie w związku z rozpoczynającym się w środę po południu konklawe. W Wiecznym Mieście przebywają dziesiątki tysięcy turystów i pielgrzymów. W okolicach Watykanu wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Policja i władze Wiecznego Miasta wprowadziły skrupulatne kontrole, uruchomiły system ochrony przed dronami i zapowiedziały dostosowanie strategii zapewnienia bezpieczeństwa w zależności od rozwoju wydarzeń.

Operacja pod kryptonimem "Faza 2", czyli następna po uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka, rozpoczęła się w środę rano, a więc na kilka godzin przed popołudniową inauguracją konklawe.

Podwójne kontrole prowadzone są w rejonie placu Świętego Piotra, a także prowadzących do niego ulic: via della Conciliazione i via di Porta Angelica.

Szczególnym momentem, który wzmoży czujność wszystkich służb, będzie biały dym z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, obwieszczający wybór nowego papieża. Wtedy, na wieść o wyborze papieża, w kierunku placu Świętego Piotra ruszą ze wszystkich stron tysiące ludzi. Do zarządzania ich napływem zmobilizowanych będzie też od kilkuset do tysiąca wolontariuszy - ogłosił szef włoskiej Obrony Cywilnej Fabio Ciciliano.

Te nadzwyczajne środki będą obowiązywać w Rzymie do czasu inauguracji pontyfikatu nowego papieża z udziałem dziesiątek tysięcy osób.

14:0907.05.2025

13:3407.05.2025

13:2107.05.2025

Co dzieje się po wyborze papieża? Krok po kroku

To, co dzieje się zarówno na konklawe, jak i bezpośrednio po wyborze papieża, wszyscy znają wyłącznie z opisu ceremoniału zawartego w Konstytucji Apostolskiej Jana Pawła II "Universi Dominici Gregis". Tajemnicą pozostaje, jak nowy papież reaguje na decyzję elektorów i jakie emocje temu towarzyszą.

Benedykt XVI kilka dni po wyborze w kwietniu 2005 roku uchylił rąbka tajemnicy, mówiąc, co odczuwał podczas konklawe.

"Prosiłem Pana, by wybrał kogoś mocniejszego ode mnie, ale najwidoczniej nie wysłuchał mojej modlitwy" - opowiedział w czasie audiencji dla pielgrzymów z Niemiec. Rozłożył przy tym ręce w wymownym geście.

W trakcie spotkania z rodakami wyjawił: "Kiedy powoli wyniki głosowania pokazały, że gilotyna zbliżała się i ja byłem jej celem, poprosiłem Boga, aby oszczędził mi tego losu. Myślałem, że dzieło mego życia jest już zakończone i czekają mnie dni spokoju".

Franciszek opowiedział zaś w wywiadzie opublikowanym w jego ojczystej Argentynie o dniach konklawe w 2013 roku, gdy został wybrany. Wyznał, że nie dręczył go strach ani napięcie, ale raczej czuł wielki spokój. Wyjaśnił, że pierwsze oznaki możliwego wyboru dotarły do niego, gdy niektórzy kardynałowie zaczęli zadawać mu konkretne pytania.

Mimo to - dodał - dobrze spał podczas sjesty, odmawiał różaniec i był w stanie wewnętrznego spokoju.

Papież opowiedział przy kilku okazjach, że zaraz po wyborze brazylijski kardynał Claudio Hummes szepnął mu do ucha: „Nie zapominaj o ubogich". Właśnie te słowa - wyjawił - zainspirowały go do wybrania imienia Franciszek wzorem św. Franciszka z Asyżu.

Znany jest natomiast dokładnie ceremoniał, jaki towarzyszy pierwszym momentom po wyborze papieża.

Kiedy w Kaplicy Sykstyńskiej kończą się wszystkie czynności związane z liczeniem i sprawdzaniem głosów i wybór zostaje uznany, wzywani są sekretarz Kolegium Kardynałów i Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Następnie pierwszy z kardynałów w porządku starszeństwa w imieniu całego kolegium wyborców prosi elekta o wyrażenie zgody, zwracając się do niego słowami: "Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego?".

Po otrzymaniu zgody pyta go, jakie przyjmuje imię.

Wtedy Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, pełniąc funkcję notariusza i mając za świadków dwóch ceremoniarzy, którzy zostaną wtedy wezwani, redaguje dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego papieża i obranego przez niego imienia.

Po wszystkich formalnościach kardynałowie elektorzy zbliżają się do nowego papieża, aby wyrazić mu cześć i posłuszeństwo. Następnie składają dziękczynienie Bogu.

Nowy papież przechodzi do tzw. pokoju łez, czyli zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie zakłada przygotowany tam strój. Wybiera jeden z trzech uszytych rozmiarów.

Jakiś czas po tym, gdy z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukaże się biały dym, protodiakon ogłasza światu z balkonu bazyliki Świętego Piotra „Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" (oznajmiam wam wielką radość, mamy papieża) i wymienia jego imię i nazwisko oraz imię, jakie przybrał.

Nowy papież wchodzi na balkon i udziela pierwszego błogosławieństwa.

12:0407.05.2025

Kardynał Giovanni Battista Re wezwał do modlitwy o nowego biskupa Rzymu

Podczas mszy w intencji wyboru papieża odprawionej w środę w bazylice Świętego Piotra dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re wezwał do modlitwy o nowego biskupa Rzymu, który "najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energię moralną i duchową w dzisiejszym społeczeństwie".

10:2107.05.2025

Rozpoczęła się msza przed konklawe

W bazylice Świętego Piotra rozpoczęła się w środę rano msza Pro eligendo papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Msza celebrowana przez wszystkich kardynałów elektorów to najważniejsze wydarzenie poprzedzające inaugurację konklawe w środę po południu. Będzie ono najliczniejsze w historii - wyboru papieża dokona rekordowa liczba 133 kardynałów z 71 krajów.

Według doniesień mediów na kilka godzin przed inauguracją konklawe wśród kardynałów nie ma jeszcze porozumienia w sprawie kandydata na następcę papieża Franciszka, zmarłego 21 kwietnia.

Pierwsze głosowanie elektorów odbędzie się późnym popołudniem.

08:3307.05.2025

Abp John Kennedy, sekretarz sekcji dyscyplinarnej Dykasterii Nauki Wiary, w rozmowie z Vatican News wspomina zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka jako „kochającego pasterza”, który swoim życiem i działaniami wyznaczył kierunek dla Kościoła, szczególnie w kwestii ochrony dzieci i ofiar nadużyć.

07:1607.05.2025

19:3206.05.2025

Kardynałowie zebrani na kongregacji w Watykanie zaapelowali we wtorek, w przeddzień inauguracji konklawe, o zawieszenie broni i negocjacje pokojowe na rzecz zakończenia wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz w innych częściach świata.

18:4606.05.2025

Czterech kardynałów z Polski

Kardynałowie elektorzy reprezentują 71 krajów. Spośród 133 uczestników konklawe 52 pochodzi z Europy, 16 z Ameryki Północnej, czterech z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej, 23 z Azji, 17 z Afryki i czterech z Oceanii. Z Polski będzie czterech kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

18:4506.05.2025

18:4306.05.2025

Zgodnie z przepisami Konstytucji Apostolskiej "Universi dominici gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pomieszczenia Domu Świętej Marty, a także w sposób szczególny Kaplica Sykstyńska i miejsca odbywających się celebracji liturgicznych, muszą być niedostępne dla osób nieupoważnionych.

18:4306.05.2025

18:4106.05.2025

Nowe ale stare

Konklawe, choć organizowane zgodnie z widowiskowym, starym rytuałem, odbywa się też przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Wkracza ona do kaplicy z freskami Michała Anioła i sąsiednich pomieszczeń w chwili, gdy przeprowadzana jest skrupulatna kontrola po to, by sprawdzić, czy nie ma tam żadnych urządzeń podsłuchowych, aparatów rejestrujących dźwięk i obraz. Wokół kaplicy działać będą wojskowe zagłuszarki, blokujące funkcjonowanie wszelkiego takiego sprzętu.

18:4006.05.2025

To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów. Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża. Biskupa Rzymu wybiorą pochodzący z 71 krajów kardynałowie, którzy nie ukończyli 80 lat. Około 80 proc. z nich to nominaci papieża Franciszka.

18:3906.05.2025

Kardynałowie zebrani we wtorek na 12. i ostatniej kongregacji w przeddzień konklawe uznali, że należy kontynuować wiele reform promowanych przez papieża Franciszka - poinformował Watykan po porannym spotkaniu w Auli Synodu. W kongregacji udział wzięło 173 kardynałów, w tym 130 elektorów, którzy w środę przystąpią do wyboru papieża.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska