Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontakty osobiste, rozrywkę i zakupy zastąp wirtualnymi. Poznaj przykładowe aplikacje mobilne

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. Mobilne aplikacje do komunikacji
Zdjęcie ilustracyjne. Mobilne aplikacje do komunikacji 123RF.com
W tym roku Wielkanoc - bez rodzinnych spotkań i wyjazdów do bliskich - będzie dziwna. Nic nie zastąpi spotkań twarzą w twarz, ale jak się okazuje jest wiele rozwiązań - aplikacji mobilnych - które mogą sprawić, że rozłąki nie będą tak dojmujące. Współczesna technologia umożliwia też przeróżne formy nauki i rozrywki bez wychodzenia z domu. Na co uważać korzystając z mobilnych aplikacji?

Według raportu Digital Poland 2019, w ubiegłym roku w Polsce liczba aktywnych użytkowników internetu korzystających z niego za pomocą urządzeń mobilnych wyniosła ponad 26 milionów. To ponad 57 proc. całej populacji naszego kraju. Jeśli chodzi o świat, to analiza serwisu App Annie wskazuje, że użytkownicy smartfonów tylko w 2019 r. pobrali 120 miliardów aplikacji mobilnych.

Jak jednak będzie wyglądał rynek aplikacji mobilnych w 2020 r., biorąc pod uwagę obecną sytuację? Pozostawanie w domu sprzyja użytkowaniu smartfonów i korzystaniu z różnego rodzaju programów dedykowanych tej platformie. Skutki wywołane przez epidemię koronawirusa skłaniają ludzi do unikania zatłoczonych miejsc publicznych, w tym sklepów stacjonarnych. Nikogo nie powinno dziwić, że w takim okresie chętniej robimy zakupy przez internet, niejako wspierając sektor e-commerce.
Jednak w dłuższej perspektywie kryzys ekonomiczny, który będzie następstwem pandemii sprawi, że konsumenci zaczną ograniczać wydatki, także te związane z aplikacjami mobilnymi - uważają eksperci portalu Fintek.

- Popularnością będą zapewne nadal cieszyć się te aplikacje, z których korzystaniem nie wiążą się żadne koszty, takie jak aplikacje bankowe czy mobilne wersje serwisów społecznościowych. Spadki dochodu mogą odnotować platformy streamingowe takie jak Netflix, HBO GO czy Spotify. W mojej opinii społeczeństwo przyjrzy się swoim wydatkom i będzie ograniczać liczbę płatnych subskrypcji tylko do tych niezbędnych - tłumaczy Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny portalu Fintek.pl. - Zaprzestanie subskrybowania tego typu serwisów intuicyjnie wydaje się najprostszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na chudsze dni. Warto przy tym dodać, że technologia chociaż nie zastąpi nam normalności, to jednak zmniejsza przykrość kwarantanny, która bez internetu, smartfonów i aplikacji mobilnych byłaby dużo trudniejsza do utrzymania, a dla wielu ludzi byłaby po prostu nieznośna.

Jak zostań w kontakcie z rodziną, znajomymi i współpracownikami

- Dzięki mobilnym wersjom serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy Twitter możemy cały czas “trzymać rękę na pulsie” i dzielić się ze znajomymi swoimi przemyśleniami czy materiałami zdjęciowymi lub wideo - mówi Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający KLANG! Media i Fintek.pl. - Warto dodać, że aplikacja Messenger należąca do Facebooka umożliwia swoim użytkownikom przeprowadzanie grupowych konferencji wideo.

Pamiętajmy, porozmawiać można też na dobrze nam znanym Skypie. - Są także FaceTime (tylko dla użytkowników Apple), WhatsApp, ale również Zoom - czyli narzędzie, które na co dzień wykorzystuje się do videokonferencji - czytamy w przedwielkanocnym poradniku FH DOM.

Profesjonaliści pracujący z domu, którzy chcą utrzymywać kontakt ze swoimi zespołami czy przełożonymi mogą skorzystać z takich narzędzi jak Microsoft Teams, ZOOM, Google Hangouts, Discord czy klasyczny Skype.

Liczba zakupów w sieci oraz z dowozem rośnie i jeszcze wzrośnie

Gdy kończą się w domu podstawowe produkty żywnościowe czy środki higieniczne coraz częściej prawdziwe zakupy zastępują nam teraz te w sieci.

Największy chiński sklep online JD.com ogłosił, że sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby wzrosła czterokrotnie względem średniej z poprzedniego roku. Podobna sytuacja może mieć miejsce w Polsce. Obawa przed zakażeniem odciąga Polaków od wizyt w tradycyjnych sklepach, co prowadzi do częstszego korzystania z portali e-commerce oraz aplikacji zakupowych.

- Do zrobienia zakupów ogólnych posłużyć nam mogą mobilne wersje Allegro, OLX czy eBay, a aktualny status przesyłek będziemy mogli sprawdzić dzięki aplikacji Inpost Mobile - podaje Łukasz Piechowiak. - W celu dokonania zakupów w supermarketach możemy skorzystać z Frisco, Szopi czy Glovo. Ostatnia z aplikacji, oprócz zamówień z supermarketów, realizuje zakupy w aptekach oraz dowóz posiłku z pobliskich restauracji.

W związku z działaniami prewencyjnymi ograniczającymi rozprzestrzenianie się koronawirusa, zamknięto wszystkie lokale gastronomiczne. Nie zakazano jednak dowozów posiłków, które ciągle możemy zamawiać w większych miastach za pomocą Uber Eats, Wolta czy Glovo.

Książki, edukacja, muzyka, gry i filmy - czyli coś dla duszy

Czas w domu możemy poświęcić też na przyjemności, czytanie, naukę... A wachlarz aplikacji czytelniczych, popularnonaukowych oraz edukacyjnych jest szeroki. Należą do niego np. polska wypożyczalnia ebooków - Legimi, platforma streamująca audiobooki - Storytel, bezpłatna aplikacja do nauki języków obcych - Duolingo oraz softwary umożliwiające tworzenie własnych fiszek takie jak StudyBlue czy Fiszkoteka.

"Mole książkowe" szukając e-książek mogą też korzystać ze stron Virtualo, Publio, Woblink, czy księgarni Empik.

Gracze mogą z kolei korzystać mobilnych serwisów subskrypcyjnych takich jak: Xbox Game Pass, PlayStation Plus, Steam Mobile czy Uplay, które pozwolą im na rozwijanie swojej pasji.

- Dla nastawionych na inną konsumpcję wytworów kultury również czeka mnóstwo możliwości. Film, serial lub wykład obejrzymy dzięki mobilnym wersjom platform streamingowym takim jak Netflix, HBO GO, Cda.pl czy TEDx. Muzyki lub podcastów możemy posłuchać zaś na Spotify, Tidalu czy aplikacji serwisu Bandcamp - komentuje Michał Dąbrowski.

Nie zapominajmy o zagrożeniach

Na co uważać przy instalacji i korzystaniu z aplikacji umożliwiających kontakt na odległość, np. wideoczaty?

- Przede wszystkim należy zacząć od zainstalowania aplikacji pochodzących wyłącznie z pewnych, oficjalnych źródeł, jak sklepy Google Play, App Store, Microsoft Store, czy bezpośrednio ze stron producentów danego oprogramowania - radzi naszym Czytelnikom Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce. - Trzeba jednak pamiętać, że nawet w oficjalnych sklepach mogą pojawiać się fałszywe aplikacje, podszywające się pod legalne komunikatory i łudząco do nich podobne. Dlatego też trzeba zwracać uwagę nie tylko na poprawność nazwy aplikacji, ale też na jej wydawcę.

- Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie hasłem narzędzia, z którego mamy zamiar skorzystać – zwłaszcza na sprzęcie mobilnym, który łatwo zgubić, aby dostępu do konta użytkownika nie miały nieautoryzowane osoby - dodaje ekspertka. - Znaczna część z nas przebywa w domach, ale niektórzy wciąż dojeżdżają do pracy, chodzimy na zakupy – warto więc o tym pamiętać. Oczywiście nie można też zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu całego urządzenia.

- Najpopularniejsze komunikatory są często wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy za ich pośrednictwem realizują kampanie phishingowe. Należy być więc szczególnie wyczulonym na różnego rodzaju wiadomości od znajomych i nieznajomych, którzy przesyłają podejrzany link z emocjonalnym komentarzem, np. „nie uwierzysz” czy „musisz to zobaczyć” – najpewniej prowadzi on do złośliwej zawartości - zaznacza Jolanta Malak. - W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z nadawcą inną drogą i upewnić się, czy wiadomość na pewno pochodzi od niego. W ostatnim czasie popularne były też tzw. oszustwa na BLIK. W żadnym wypadku nie powinno się wierzyć w prośby związane z jakąkolwiek pomocą finansową, dotyczącą np. szybkiego przelewu gotówki czy podania numeru BLIK. Tego typu wiadomości zawsze trzeba weryfikować u źródła.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska