https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy chwalił system e-Doręczeń zamiast listu za poręczeniem odbioru

Marek Weckwerth
Wicepremier Krzysztof Gawkowski (w środku) wyjaśniał w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy mechanizmy działania systemu e-Doręczeń. Wspomagali go wicewojewoda Piotr Hemmerling (po prawej) i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz (po lewej)
Wicepremier Krzysztof Gawkowski (w środku) wyjaśniał w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy mechanizmy działania systemu e-Doręczeń. Wspomagali go wicewojewoda Piotr Hemmerling (po prawej) i wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz (po lewej) Fot. Marek Weckwerth
W Kujawsko-Pomorskiem z systemu e-Doręczeń korzysta już ponad 2100 instytucji publicznych. Tak dobry wynik pochwalił goszczący w piątek w naszym regionie Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji.

Wicewojewoda Piotr Hemmerling powiedział na konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, że system e-Doręczeń zaczął działać 1 stycznia 2025 roku i jest wprowadzany w urzędzie. W czwartek odbyło się kompleksowe szkolenie pracowników.

- Pozostało jeszcze wiele niewiadomych, ale system zaczął obowiązywać. Dla zwykłego obywatela nowy system będzie całkowicie bezpłatny – poinformował wicewojewoda.

W Urzędzie Wojewódzkim pozostawia się hybrydowy sposób korespondencji, zatem także tradycyjny, papierowy oraz elektroniczny, czyli ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Jednak ePUAP przestanie kiedyś obowiązywać.

Cyfrowa rewolucja staje się faktem

- Przyjazna, dobrze naoliwiona maszyna, jaka w administracji powinna służyć obywatelowi, nie może nie dostrzegać zmian na cyfrowym rynku. Cyfrowa rewolucja staje się faktem, a urządzenia z których korzystamy, systemy i aplikacje ułatwiające nam życie, stają się codziennością. Rozpoczęliśmy kolejny etap, tym razem wsparcia administracji w kontaktach z obywatelem – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski

.

E-doręczenia to projekt, który ma doprowadzić do tego, żeby obywatel był bliżej administracji, żeby procesy administracyjne stały się łatwiejsze i żeby urząd mógł szybciej komunikować się z obywatelem.

- Wprowadzamy e-Doręczenia, które mają być elementem nie tylko wspierający, odpowiednikiem tradycyjnych doręczeń listowych za potwierdzeniem odbioru, właśnie po to, aby każdy obywatel w dużej miejscowości, metropolii, jak tu w Bydgoszczy, ale też w małych powiatach i gminach mógł w administracji publicznej widzieć przyjaciela, żeby administracja mogła się z nim komunikować drogą elektroniczną, żeby ten kontakt elektroniczny powodował, żeby te sprawy były szybko załatwiane – uzasadniał wicepremier.

Łatwo nie jest, są emocje

Gawkowski przyznał, że rozpoczęty właśnie w różnych gminach, powiatach, województwach proces wdrażania e-Doręczeń nie jest łatwy i budzi emocje. Potrzeba jest dużej woli tych, którzy chcą na tym systemie pracować, a jednocześnie dużego zaufania obywateli, którzy chcą z niego korzystać.

To też może Cię zainteresować

Do obsługi systemu wyznaczona została Poczta Polska. Cały system musi być przygotowany w taki sposób, aby nie utrudniał, a ułatwiał życie.

- Zdając sobie sprawę, że Polska wielokrotnie była liderem europejskich przemian w administracji, dzięki temu że wprowadzaliśmy różne rozwiązania w obszarze finansów, administracji, ochrony zdrowia, udawało nam się pokonać „silosy” i wspomagać obywatela. Przypomnę e- receptę, możliwość korzystania z e-płatności. To wszystko daje nam szansę wejścia na ten unijny level (czyli poziom – dop. autora) lidera. Mam nadzieję, że tak samo będzie z elektronicznymi doręczeniami - kontynuował Gawkowski.

Przyznał też, że Poczta Polska jest nakłaniana, żeby w jeszcze aktywniejszy sposób wdrażała system i nadrabiała opóźnienia.

- Ale bardzo się cieszę, że w województwie kujawsko-pomorskim już ponad 2100 instytucji korzysta z e-Doręczeń. Jest to bardzo dobry wynik, województwo jest liderem wdrażania e-Doręczeń.

Bydgoszcz idzie z duchem czasu

Obecny na konferencji wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz stwierdził, że to już nie jest ewolucja, a rewolucja. Przekonywał, że miasto Bydgoszcz robi w materii cyfryzacji bardzo dużo. Przykładem jest system w postaci robota, który zbiera faktury od dostawców energii i spółek miejskich zaopatrujących w wodę, rozlicza faktury. Co roku wpływa ok. 40 tys. faktur VAT w postaci elektronicznej i te systemy które zostały przygotowane na zlecenie bydgoskiego magistratu, sprawdzają się. Z doświadczenia Bydgoszczy czerpią urzędy z całej Polski.

- Oczywiście, zgodnie z ustawą, Bydgoszcz przystąpiła do systemu e-Doręczeń. System działa, ale jednocześnie działają ePUAP i tradycyjna poczta. Zatem każdy kto ma ochotę wysłać tradycyjne pismo do Urzędu Miejskiego, czy skorzystać z ePUAP, może to zrobić – poinformował Kozłowicz.

Dodał, iż w ramach Unii Metropolii Polskich trwają rozmowy aby wszystkie propozycje i uwagi co do wdrażania e-Doręczeń były spięte w jedną całość i przekazywane do Poczty Polskiej.

Wiceprezydent wyjaśnił jak należy złożyć wniosek o założenie konta – na stronie Ministerstwa Cyfryzacji korzystając z Profilu Zaufanego, na przykład banku. Trzeba mieć konto internetowe, chociaż niekoniecznie będzie to konto, za pośrednictwem którego obywatel będzie się komunikować z urzędami. Będzie to konto założone na stronie ministerstwa bądź Poczty Polskiej.

Wicepremier w regionie

W piątek rano wicepremier Gawkowski gościł w Szkole Podstawowej w Zalesiu w gminie Sępólno Krajeńskie, gdzie uczestniczył w żywej lekcji wiedzy o społeczeństwie dla uczniów klas 4-8.

W piątek po południu pojawił się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz w bydgoskim sztabie WOŚP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska