Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrapas rowerowy - co to jest i jak z niego korzystać?

Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Czym jest kontrapas rowerowy? Niektórzy uczestnicy ruchu jeszcze nie nauczyli się jak z niego korzystać.
Czym jest kontrapas rowerowy? Niektórzy uczestnicy ruchu jeszcze nie nauczyli się jak z niego korzystać. Piotr Wojnarowicz/zdjęcie ilustracyjne
Kontrapas rowerowy w alei Solidarności w Toruniu funkcjonuje od czerwca 2014 roku. Wydawać by się mogło, że dwa lata to już dostateczny okres, aby kierowcy samochodów i rowerzyści wiedzieli co to jest i do czego służy. Niestety okazuje się, że do tej pory nie wszyscy użytkownicy ruchu drogowego to wiedzą.

Kilka dni temu jechałam rowerem od Placu NOT w kierunku Placu Teatralnego. Zgodnie z obowiązującymi w tym miejscu zasadami ruchu - po jezdni. Na wysokości CKK Jordanki kierowca taksówki zaczął na mnie trąbić. Zatrzymał się na najbliższych światłach, podjechałam i spytałam go dlaczego na mnie trąbił. W odpowiedzi usłyszałam, że jechałam środkiem jezdni, a tam - pan wskazując palcem w lewo - mam ścieżkę. Próbowałam tłumaczyć, że to nie jest ścieżka tylko kontrapas służący do jazdy w jednym kierunku. Kierowca był jednak odporny na moje argumenty i jak mantrę powtarzał, że tam mam ścieżkę. Było widać, że nie ma pojęcia co to jest kontrapas rowerowy i chyba pierwszy raz słyszy takie słowo. Zawodowy kierowca na co dzień zajmujący się przewozem osób nie znał przepisów ruchu drogowego. Ja rozumiem, że mógł nie znać takiego słowa jak kontrapas, ale w tym miejscu są znaki drogowe, które jasno informują w jakim kierunku powinni poruszać się rowerzyści. Kierowca taksówki powinien to wiedzieć. Tymczasem po dwóch latach istniejącej w tym miejscu organizacji ruchu zawodowy kierowca używa sygnału dźwiękowego względem prawidłowo poruszającej się rowerzystki. Zgroza!

Przeczytaj także: Taksówkarz z Bydgoszczy: - Zaraz ci spuszczę powietrze! [wideo]

Niestety również niektórzy rowerzyści nie wiedzą, że kontrapas służy do jazdy w jednym kierunku i od Placu NOT wjeżdżają na niego pod prąd. Pomimo tego, że jest znak zakaz wjazdu, linia ciągła na jezdni, a na kontrapasie namalowane są strzałki kierunkowe. Niektórzy rowerzyści zdają się nie przyjmować do wiadomości, że jeśli chcą poruszać się rowerem po drogach publicznych to ich obowiązkiem jest znajomość zasad ruchu drogowego. To nie jest tak, że wystarczy wsiąść na rower i bezmyślnie machać nogami w ogóle nie patrząc po czym się jedzie ani nie zwracając uwagi na innych. Przepisy ruchu zostały w jakimś celu wymyślone i czy rowerzyści chcą czy nie obowiązują również ich.

Kontrapas rowerowy w alei Solidarności to najlepsze rozwiązanie jakie udało się w tym miejscu zapewnić przy takim układzie pasa tramwajowo-autobusowego. Ułatwia rowerzystom poruszanie się pomiędzy centrum, a położonymi na północ osiedlami Torunia. Korzystanie z kontrapasa rowerowego jest proste i wygodne. Wystarczy patrzeć na znaki drogowe i sygnalizacje świetlną. Dlatego raz jeszcze dla przypomnienia: od Placu NOT w kierunku Placu Teatralnego rowerzyści jadą jezdnią, a w kierunku przeciwnym po kontrapasie. Dobrze byłoby gdyby i kierowcy i rowerzyści wreszcie się tego nauczyli.

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska