W niedzielę w Skulsku (powiat koniński) na terenie diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering przekazał na ręce arcybiskupa Tomasza Pety kopię figury Matki Bożej Bolesnej ze Skulska. W październiku delegacja księży z diecezji włocławskiej zawiezie figurę do Malinowki - miejsca, w którym Rosjanie urządzili największy obóz dla "żon zdrajców ojczyzny".
- Kościół włocławski jest szczęśliwy, że może podzielić się swoim skarbem, swoją miłością, modlitwą i wiarą w macierzyńską opiekę Maryi, bolesnej naszej Matki - powiedział podczas niedzielnej uroczystości biskup Mering.
- Arcybiskup Peta dziękując za dar diecezji włocławskiej dla Kościoła w Kazachstanie, uznał to za budowanie mostu pomiędzy dwoma kościołami polskim i kazachskim - informuje ks. Artur Niemira, kanclerz włocławskiej kurii. - Kopia piety została omodlona przez prawie roczny pobyt w klasztorze Sióstr Karmelitanek we Włocławku.
Praca na misji
W Kazachstanie pracuje do tej pory 80 księży w 40. parafiach. Wspomagają ich m.in. osoby świeckie. W ostatnich kilkunastu latach zbudowano tam ok. 20 kościołów oraz wiele kaplic. Zapytaliśmy rzeczników diecezji bydgoskiej, toruńskiej i włocławskie, ilu księży zdecydowało się na wyjazd do Kazachstanu, ale okazało się, iż obecnie nie ma tam żadnego z księży. Co prawda arcybiskup Peta podczas uroczystości w Skulsku zapraszał ich do pracy, ale mogłaby się ona odbyć po zaspokojeniu lokalnych potrzeb. Według statystyk najwięcej księży wyjeżdżających do Kazachstanu pochodzi z diecezji w południowej Polsce, gdzie są najliczniejsze powołania.
Siostry i świecki
Do Pawłodaru w Kazachstanie wybierają się także cztery bydgoskie siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji, a na terenie parafii w Astanie - w ramach misji ewangelizacyjnej - pracuje osoba świecka - Cezary Graczyk z Bydgoszczy.
-Wspólnoty neokatechumenalne poprosiły o pomoc i pojechał tam pan Cezary - informuje ks. Maciej Gutmajer, proboszcz parafii Opatrzności Bożej z Bydgoszczy.