Ponad 93 tysiące osób zostało do tej pory zdiagnozowanych, jako zarażeni koronawirusem. Jednocześnie 3194 osoby zmarły, właśnie z powodu tego wirusa. Ale zdecydowaną większość ofiar stanowią mieszkańcy Chin - na całym świecie, oprócz tego kraju, zmarło 213 nosicieli wirusa.
Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów
Koronawirus groźniejszy, niż grypa
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom poinformował we wtorek 3 lutego, że śmiertelność koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi około 3,4 procent.
– Ten wirus to nie SARS, ani nie MERS. To nie jest grypa. Jest to unikalny wirus z wyjątkowymi cechami. Ale z każdym dniem zdobywamy coraz więcej informacji na jego temat – mówił Tedros Adhanom.
Jednocześnie szef WHO przyznał, że pomiędzy koronawirusem, a grypą, istnieje wiele podobieństw. Przede wszystkim obie choroby dotykają układu oddechowego i rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Ale z drugiej strony, koronawirus rozprzestrzenia się trudniej, niż zwykła grypa.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Dzieci tajnymi nosicielami koronawirusa?
- Chiny: zniszczą górę banknotów, by powstrzymać koronawirusa
- Ile prawdy jest w teoriach spiskowych nt. koronawirusa?
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
Przez to, że koronawirus Covid-19 jest nowym wirusem, to większość ludzi na świecie nie wykształciła odporności na niego. Tymczasem wiele osób uodporniło się już na sezonową grypę, co widać zresztą we wskaźniku śmiertelności. Na całym świecie około 3,4 proc. zgłoszonych przypadków koronawirusa zakończyło się śmiercią. Tymczasem w przypadku grypy sezonowej śmiertelność wynosi znacznie mniej niż 1 proc. zarażonych.
Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia
Szczepionka na koronawirusa - kiedy powstanie?
Do tej pory nie udało się opracować szczepionki na koronawirusa, chociaż prace nad nią trwają od długiego czasu. Jak podkreślają eksperci, nie jest to proces krótki i nie da się go przyspieszyć.
– Obecnie prowadzone są badania kliniczne nad terapią, a ponad 20 szczepionek jest w trakcie opracowywania – zdradził Tedros Adhanom, szef WHO.
CZYTAJ TEŻ | Co robić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy chorzy na koronawirusa?
Według wielu epidemiologów, od lat na rynku istnieją medyczne specyfiki czy lekarstwa, które - jak się okazało - dają w niektórych przypadkach pozytywny wynik przy testach na zwalczanie koronawirusa. Ale jednocześnie niosą ze sobą efekty uboczne, których do końca nie zbadano. Na lekarstwo oraz szczepionkę na koronawirusa trzeba więc będzie jeszcze poczekać.
CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM POTWIERDZONYM PRZYPADKU KORONAWIRUSA W POLSCE:
COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2
