14-dniową kwarantannę powiatowy inspektor sanitarny nałożył na trzyosobową rodzinę. Jeden z jej członków miał bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.
Kwarantanna obłożona jest różnymi przepisami, które spełnić muszą objęte nią osoby, jaki instytucje służące im pomocą. Dotyczy to na przykład odbioru odpadów komunalnych.
- Zapewniam, że nasza spółka jest odpowiednio przygotowana na taką sytuację. Chce podkreślić, że nie czekamy na rozwój sytuacji, tylko natychmiast podejmujemy odpowiednie decyzje i działania - zapewnił prezydent.
Włodarz zaapelował do inowrocławian o zachowanie spokoju, nieuleganie panice ani plotkom, które pojawiają się w sytuacjach zagrożenia, jak choćby tej o zamknięciu inowrocławskiego szpitala. Zaapelował również, by zwracać uwagę na osoby starsze i samotne. Jeśli potrzebują pomocy, Informować o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miasta w Inowrocławiu.
W związku z pierwszą rodzina objętą kwarantanna Ryszard Brejza wprowadził kolejne ograniczenia w pracy Urzędu Miasta w Inowrocławiu. Od poniedziałku, 16 marca będzie on czynny w godz. 9-14. Ograniczona zostanie dostępność interesantów do poszczególnych wydziałów. Budynki przy Sienkiewicza, Wawrzyniaka i ten przy Ratuszowej (naprzeciw siedziby głównej urzędu) będą całkowicie niedostępne dla osób z zewnątrz, zaś w siedzibie głównej będzie można wejść do Biura Obsługi Interesantów, USC, Wydziału Spraw Obywatelskich oraz do kas.
- Obsłużymy każdego, ale bez konieczności przemieszczania się po poszczególnych pomieszczeniach. Sugerujemy, by korzystać z poczty mailowej lub tak zwanego profilu zaufanego. Proszę o wyrozumiałość. Robimy to dla dobra interesantów i naszych pracowników - podkreślił prezydent.
W przypadku rejestracji zgonów w USC jest prośba, aby czyniła to jedna osoba, a nie cała rodzina. Ratusz nie zamierza odwoływać ślubów, ale i w tym przypadku wprowadza ograniczenia. W uroczystości mogą uczestniczyć wyłącznie narzeczeni i ich świadkowie.
