Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Eksperci radzą, jak się przygotować do kwarantanny w domu [5 kroków]

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Koronawirus w Polsce. Eksperci radzą, jak się przygotować do kwarantanny.
Koronawirus w Polsce. Eksperci radzą, jak się przygotować do kwarantanny. pixabay.com
Koronawirus w Polsce. Jak przygotować się do kwarantanny? Eksperci radzą, żeby przede wszystkim nie wpadać w panikę, jednak sugerują, że lepiej być dobrze przygotowanym na ewentualną kwarantannę. Jak się przygotować do 14-dniowej kwarantanny w domu? Sprawdźcie!

Koronawirus w Polsce. 14 dni kwarantanny

Nadal niewiele wiadomo na temat koronawirusa, który zbiera śmiertelne żniwo w wielu krajach. Wiadomo natomiast, że najbardziej skutecznymi sposobami zapobiegania zarażeniu są nawyki, które większość ludzi powinna już bardzo dobrze znać. - Zakryj usta, gdy kaszlesz czy kichasz. Myj często ręce. Trzymaj się z dala od chorych ludzi. Zostań w domu, gdy jesteś chory - powtarzają eksperci i tłumaczą, że zamiast wpadać w panikę powinniśmy polegać na tym, co zasadniczo można nazwać środkami niefarmaceutycznymi i przede wszystkim - na zdrowym rozsądku.

4 marca Ministerstwo Zdrowia podało, że koronawirus dotarł także do Polski. Wiele osób zrozumiało wówczas, że nie może wykluczyć, iż pewnego dnia może pojawić się konieczność poddania się kwarantannie w domu na 14 dni.

Jak przygotować się do 14-dniowej kwarantanny w domu?

Chociaż eksperci zalecają, by nie wpadać w panikę, jednocześnie sugerują, by przygotować swoje gospodarstwo domowe na wypadek ewentualnej 14-dniowej kwarantanny. Eksperci mają świetne wskazówki na temat tego, co ludzie mogą robić w domu. Kluczem jest rozpoczęcie planowania od razu.

- To nie jest tak naprawdę kwarantanna. To raczej izolacja - wyjaśniają eksperci. - Oznacza to po prostu, że należy zostać w domu i trzymać się z dala od innych ludzi.

Te zasady są uniwersalne i obowiązują nie tylko w przypadku koronawirusa. Osoby chore powinny ograniczać czynności poza domem, z wyjątkiem uzyskania opieki medycznej - nie chodzić do pracy, szkoły lub miejsc publicznych, unikać korzystania z transportu publicznego czy taksówek.

Dlaczego kwarantann trwa 14 dni? Jak wyjaśniają lekarze, 14 dni to najdłuższy okres inkubacji między czasem, w którym ktoś jest narażony na wirusa takiego jak COVID-19, a momentem, w którym pojawiają się objawy choroby.

14-dniowa kwarantanna - jak się przygotować?

Każdy, kto martwi się, że wkrótce może zajść potrzeba izolacji, powinien przygotować się na nią wcześniej. Jak to zrobić? Oto 5 kroków, które pomogą przygotować się na 14 dni w domowej izolacji.

1. Środki czystości i dezynfekcji
Dobrze jest zaopatrzyć się w środki czystości, papier toaletowy, szampon i inne środki higieny z myślą o kilkunastodniowej izolacji. Osoba poddana kwarantannie powinna zadbać nie tylko o własną higienę, ale także o czystość domu, w którym będzie przebywać co najmniej 14 dni. Eksperci sugerują zaopatrzenie się w środki dezynfekujące - spraye i chusteczki. Należy ich używać do czyszczenia twardych powierzchni wspólnych, takich jak lady, toalety, zlewozmywaki, pilot do telewizora, klawiatury, włączniki światła i klamki drzwi. Należy je przecierać za każdym razem, gdy zostały dotknięte przez chorego domownika.

Sprawdź koniecznie

2. Leki
W czasie izolacji domowej trzeba się leczyć samodzielnie, chyba że lekarz wyda inne zalecenia. Oznacza to, że domowa apteczka powinna zostać dobrze wyposażona. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć leki bez recepty, takie jak środki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, leki zmniejszające przekrwienie oraz spraye do nosa. Wszystkie one pomagają złagodzić objawy COVID-19.

Sprawdź koniecznie

Eksperci uważają, że łagodne przypadki wirusa są leczone tym samym, co ma zastosowanie w przypadku grypy, na przykład ibuprofenem w celu obniżenia gorączki. Oprócz ibuprofenu, każdy w izolacji powinien "odpoczywać, pić i jeść dużo płynów" - zaleca WHO.

Osoby, które przyjmują leki na stałe, powinny zaopatrzyć się w zapas na 30-90 dni (1-3 miesięcy do przodu), ponieważ mogą być coraz trudniej dostępne w aptekach.

3. Żywność
Po zgromadzeniu niezbędnych środków do czyszczenia i oraz leków, czas pomyśleć o jedzeniu. Według dietetyków, dobrze jest zrobić zapasy tego, co ma długi termin ważności i nie musi być przechowywane w lodówce. Tu głównie sprawdzą się konserwy oraz produkty sypkie. Zatem na liście zakupów powinny znaleźć się między innymi: fasola w puszkach i/lub sucha, kasze, ryż i makarony, a także konserwy rybne, warzywne i owocowe. Jedzeniem można także zgromadzić w zamrażarce. Mrożonki są samo zdrowe, jak świeże produkty. Ponadto na czas kwarantanny dobrze zrobić zapasy mleka, jogurtów i jajek, które - trzymane w lodówce - zachowują świeżość nawet przez kilka tygodni. Nie wolno zapomnieć o wodzie, napojach, kawie i herbacie.

Sprawdź koniecznie

Należy także zaopatrzyć się w większe ilości karmy dla zwierząt.

4. Rozrywka i informacja

Oprócz zapasów, należy też pomyśleć o rzeczach, które zapewnią rozrywkę i wygodę, lub chociaż pomogą zająć myśli. W kończy 14 dni w izolacji może strasznie się dłużyć... Tu wszystko zależy od prywatnych preferencji. Gry komputerowe, puzzle, książki... Wiele osób poleca na ten czas gry z awatarami, typu The Sims. Człowiek przestaje się martwić o siebie, gdy musi się opiekować swoim cyfrowym awatarem...

Nie spodziewaliśmy się, że informacje o epidemii Koronawirusa z Wuhan znacznie wpłyną na branżę gier wideo. Na nieszczęściu ludzi zarobili twórcy gry Plague Inc., w której gracze mogą samodzielnie stworzyć wirusa i opanować nim cały glob. Nie można ich winić - to przede wszystkim klienci wpłynęli na rosnącą popularność tytułu. Zobaczcie 10 najlepszych gier, której tłem historii jest epidemia lub wirusy.

Temat na czasie? TOP 10 - gry o epidemii i wirusach [GALERIA]

Dobrym rozwiązaniem jest także telewizja. Filmy i seriale wciągają na długie godziny. Ale telewizor, radio czy internet powinny służyć także zdobywaniu informacji. Sytuacja związana z koronawirusem jest dynamiczna, dobrze jest na bieżąco śledzić nowe ustalenia nie tylko w czasie kwarantanny.

5. Sprawy służbowe, rodzinne i techniczne
Wreszcie ostatni krok to załatwienie spraw służbowych i rodzinnych. O kwarantannie należy poinformować swoich przełożonych, dopytać o zasady dotyczące zwolnienia lekarskiego, zgłosić się także do szkół/przedszkoli swoich dzieci.

Sprawdź koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska