Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Kościoły zostaną zamknięte? Jest reakcja i zalecenia polskiego episkopatu

S
Polski episkopat nie planuje tak radykalnych ruchów. Wydał jedynie zalecenia do zachowania "zwiększonej ostrożności".
Polski episkopat nie planuje tak radykalnych ruchów. Wydał jedynie zalecenia do zachowania "zwiększonej ostrożności". Andrzej Banaś
Dla powstrzymania epidemii odwoływane są imprezy kulturalne i sportowe, a decyzją władz mogą również zostać zamknięte szkoły i inne instytucje publiczne. A co z kościołami?

W przypadku ogniska epidemii w północnych Włoszech doszło do odwołania mszy świętych. Konferencja Episkopatu Włoch utrzymała w czwartek decyzję o zawieszeniu w tym tygodniu nabożeństw w trzech regionach kraju, gdzie szerzy się koronawirus: Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii- Romanii - oraz w trzech miastach - Savonie, Pesaro i Urbino.

Koronawirus w Polsce - głos ministra podczas mszy

Polski episkopat nie planuje tak radykalnych ruchów. Wydał jedynie zalecenia do zachowania "zwiększonej ostrożności".

W polskich kościołach jest odczytywana informacja Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego, dotycząca koronawirusa. Minister Szumowski podkreślił w swoim liście: „Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy”.

Poinformował, że również przebieg samej choroby jest bardzo podobny, wymaga poddania się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Przede wszystkim unikać trzeba kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi, niezbędnym jest zachowanie zasad higieny i systematyczne myciem rąk.

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce - zalecenia polskiego episkopatu

- Zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, „aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę”.

Gądecki zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. „Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie” – dodaje abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska