Początki koronkarstwa sięgają starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie wykonywano hafty ażurowe i mereżki. W średniowieczu koronki były ważnym elementem zdobnictwa o tematyce religijnej. Ażury lubiła też królowa Bona. Dziś najbardziej znane są trzy ośrodki koronkarstwa: na Śląsku koronki koniakowskie, na Kurpiach ażurowe ozdoby na fartuchach i odzieży, na Kujawach zdobienie półek ząbkami i pościeli wstawkami. - W domach, gdzie są antyki, dobrze prezentują się też koronkowe firany, serwetki, zdobienia mebli - twierdzi Jadwiga Reska, radziejowska koronkarka.
Jadwiga Reska prezentowała niedawno swoje rękodzieło w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie. Przy okazji wystawy zorganizowano spotkanie z uczniami. - Koronki to żmudna praca, ale efekt daje ogromną satysfakcję. Cieszy mnie, że młodzi ludzie z zainteresowaniem wypytywali o szczegóły dotyczące koronkarstwa. Może ktoś z nich zajmie się ażurami na serio? - zastanawia się Jadwiga Reska.
We wrześniu radziejowska koronkarka za swój dorobek otrzymała nagrodę marszałka województwa. Pani Jadwiga już przygotowuje koronkowe cudeńka do kolejnej prezentacji. Tym razem pokaże swoje prace na wystawie pt. "Współczesna sztuka ludowa" w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.
