forntuna
  Korupcja w żużlu. Zatrzymany jeszcze jeden sponsor Get Well...

  Korupcja w żużlu. Zatrzymany jeszcze jeden sponsor Get Well Toruń. To on kierował akcją?

  (jp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dwumecz o miejsce w ekstralidze Get Well Toruń wygrał 14 punktami

  Dwumecz o miejsce w ekstralidze Get Well Toruń wygrał 14 punktami ©Przemyslaw Swiderski

  To może być kluczowe zatrzymanie w aferze korupcyjnej po meczu Wybrzeże Gdańsk - Get Well Toruń. To właśnie ten sponsor Get Well miał kierować procederem. Jak informuje prokuratura, przyznał się do tych zarzutów.
  Dwumecz o miejsce w ekstralidze Get Well Toruń wygrał 14 punktami

  Dwumecz o miejsce w ekstralidze Get Well Toruń wygrał 14 punktami ©Przemyslaw Swiderski

  We wtorek zatrzymano drugą osobę, która jest podejrzana o udział w próbie korupcji i przekupienia żużlowca. Nieoficjalnie wiadomo, że zatrzymany pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego. W akcji udział brali policjanci z wydziału do walki z korupcją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.  Na razie policja nie ujawnia danych zatrzymanego. Według naszych informacji - to jeden z poważnych sponsorów toruńskiego klubu, od lat związany z "Aniołami" i wieloma zawodnikami. Ten fakt potwierdziła już gdańska prokuratura.

  - Osobie tej został przedstawiony zarzut, z Ustawy o sporcie, z art. 46 ust. 2 i to jest wszystko co w tej chwili mogę powiedzieć w tej sprawie - poinformowała w wtorek prok. Grażyna Wawryniuk z gdańskiej Prokuratury Okręgowej. Tłumaczy, że "czynności z udziałem podejrzanego będą kontynuowane". Artykuł 46 ustawy o sporcie dotyczy "odpowiedzialności karnej za przyjmowanie lub żądanie korzyści albo jej obietnicy".

  W środę wiemy już więcej. Zatrzymany został przesłuchany, prokurator postawił mu zarzut popełnienia czynu sprawstwa kierowniczego. To on miał zatem namawiać zatrzymanego 40-latka w ubiegłym tygodniu do składania propozycji korupcyjnej. Jest to czyn z art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 46 ust 2 ustawy sporcie, zagrożony karą do 8 lat pozbawienia wolności. Drugi z oskarżonych jest już na wolności po wpłaceniu 200 tys. kaucji.

  Pierwszą osobą zatrzymaną był w ubiegłym tygodniu 40-letni mężczyzna, nieoficjalnie - jeden z mniejszych sponsorów toruńskiego klubu, właściciel firmy z Gniezna. Prokurator zamierza oskarżyć go o próbę "ustawienia" wyniku meczu żużlowego Wybrzeże Gdańsk - Get Well Toruń.


  Magazyn Sportowy 24. Gościem Aleksander Doba.  Do zdarzenia miało dojść kilka dni wcześniej, policjanci pracując nad sprawą ustalili, że sprawca miał namawiać jednego z zawodników do wywrócenia się w trakcie meczu żużlowego lub symulowania defektu silnika, oferował za takie zachowanie 100 tys. zł łapówki.

  Sąd nie zezwolił na areszt dla pierwszego podejrzanego i wypuścił go na wolność za kaucją 100 tys. zł. Jemu także grozi 8 lat więzienia.Obaj sponsorzy toruńskiego klubu przyznali się do zarzucanych im czynów.

  Get Well nie komentuje kolejnych doniesień w sprawie śledztwa. Przed weekendem prezes klubu Ilona Termińska powiedziała: - Oczekujemy na bardziej szczegółowe informacje, na razie docierają nas tylko te z mediów. Opublikowaliśmy w poniedziałek nasze oświadczenie i nic się w tej kwestii nie zmienia.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.pomorska.pl

  Wyniki

  RELACJE NA ŻYWO

  Herb godpodarza Herb gościa
  Brak danych
  Więcej

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]