MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św.Stanisława w Nakle czeka na nową wieżę

(ms)
Kościół św. Stanisława w Nakle stracił wieżę w 1945 r. Są plany jej odbudowy.
Kościół św. Stanisława w Nakle stracił wieżę w 1945 r. Są plany jej odbudowy. Maja Stankiewicz
Zniszczyły ją w 1945 r. wojska radzieckie nacierające na miasto od strony Paterka. Wersji tego wydarzenia jest kilka. Do dziś u św. Stanisława wieży brak. Ale są plany jej odbudowy.

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle zbudowano w latach 1887-1895 w stylu neogotyckim. Ozdobą świątyni była strzelista wieża. Pamiętają ją jednak już tylko starsi mieszkańcy grodu nad Notecią. Została zniszczona w 1945 r.

"Ustawione w wieży karabiny maszynowe i snajperskie skutecznie raziły radzieckich piechurów podchodzących do miasta. Rosjanie przez kilka dni nie potrafili się wstrzelić w budynek. Podczas nalotu zrzucona z radzieckiego samolotu bomba przeleciała przez dach wieży, powodując jej zawalenie" - informuje Sławomir Łaniecki w "Kronice nakielskiej".

Ale ta wersja wypadków jest jedną z kilku, które krążą po mieście. - Do końca nie wiadomo, czy na kościelnej wieży było stanowisko karabinu maszynowego, czy też usadowił się tam snajper. Relacje są różne - przyznaje Andrzej Sołtysiak, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Prawdopodobna jest wersja, że wieża została zniszczona podczas ostrzału artyleryjskiego. Ale jest też inna, że do likwidacji stanowiska na wieży wysłano specjalną grupę - opowiada dyr. Sołtysiak.

Wątpliwości dotyczą także samej wieży. Zachowane zdjęcia i pocztówki nie pokazują w stu procentach jej wyglądu.

Nie wiadomo np. czy była kryta łupkiem czy ceglana jak kościół w Wyrzysku. - Osobiście skłaniałbym się raczej do łupku - mówi dyrektor muzeum. -Wskazują na to archiwalne, kolorowane pocztówki. Pokrycie wieży ma na nich kolor niebieskawy.
Marzenia księdza proboszcza

Plany odbudowy wieży snuł już kilka lat temu ówczesny proboszcz u św. Stanisława ks. Marian Wróblewicz. Pierwsze starania o dotację z urzędu marszałkowskiego zakończyły się jednak fiaskiem. Jak wyjaśniała rozczarowanym Silvana Oczkowska, radna wojewódzka - wniosek odrzucono, bo świątynia nie była formalnie budowlą zabytkową. Nie wpisano jej do rejestru . Stało się to dopiero pod koniec w 2009 r.

Ksiądz Tadeusz Michalak, nowy proboszcz parafii przy ul. ks. Skargi bardzo zaangażował się w ten projekt. Są zapowiedzi, że odbudowa 20-metrowej wieży kościoła rozpocznie się w Nakle w przyszłym roku.

Już teraz nakielanie, którzy wesprzeć chcą tę inwestycję, nabyć mogą w parafii symboliczne cegiełki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska