Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jana Makowieckiego w Szubinie. – Jesteś z największymi artystami tego świata

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Jan Makowiecki spoczął na cmentarzu przy ul. Nakielskiej w Szubinie. Ceremonię pogrzebową poprowadził ks. kan. Tadeusz Lesiński
Jan Makowiecki spoczął na cmentarzu przy ul. Nakielskiej w Szubinie. Ceremonię pogrzebową poprowadził ks. kan. Tadeusz Lesiński Maja Stankiewicz
Na cmentarzu przy ul. Nakielskiej w Szubinie rodzina, przyjaciele, artyści i mieszkańcy Pałuk pożegnali ś.p. Jana Makowieckiego. Rzeźbiarz odszedł 1 listopada po długiej chorobie.

- Gdy go poznałem tracił już wzrok, ale był wytrwały. Wierzył w to co robi. Był wieloletnim członkiem grupy Plama’s, naszym kolegą i przyjacielem. Spotykając się z nami przy herbatce czy kawie zawsze dużo opowiadał o tym, co akurat rzeźbi. Miałem zaszczyt, że spotkałem go na swojej drodze – mówił na cmentarzu Maciej Jeliński, szubiński artysta, który przez 18 lat przewodził Szubińskiej Grupie Plastyków Plama’s.

- Jesteś teraz Janku z największymi artystami tego świata i myślę, że rzeźbisz już coś pięknego – dodał Maciej Jeliński.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została 4 listopada w kościele p. w. św. Małgorzaty w Szubinie.

Jan Makowiecki tworzył i cieszył się życiem

- Kiedy piękny świat widzialny przestaje być widzialny trzeba chodzić po omacku. Nie usiadł, nie powiedział nic nie mogę zrobić. Odnalazł się w sztuce. Żył aktywnie pomimo niedomagań. Pokazał, że zawsze można cieszyć się życiem. Tak wiele zostawił po sobie rzeźb i pamiątek – mówił podczas nabożeństwa ks. kan. Tadeusz Lesiński, proboszcz parafii p. w. św. Marcina Biskupa w Szubinie. To on poprowadził ceremonię pogrzebową.

To Cię może również zainteresować

Niewidomy artysta pochodził z Grzecznej Panny koło Szubina. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzeum w Bydgoszczy i Szubinie, a także w wielu prywatnych kolekcjach. Działał w Szubińskiej Grupie Plastyków Plama’s. Słynął m. in. z żartobliwych wierszyków. Wraz z żoną przez wiele lat śpiewał w zespole „Jesienny Kwiat” w Szubinie.

Anioły i diablice

Rzeźbił od 1999 r. Początkowo były to ptaki, potem chętnie sięgał po tematykę sakralną. Rzeźby, które po sobie zostawił przedstawiają anioły, sceny biblijne, postacie świętych. Nie brakuje wśród nich także przedstawień diabła. - Jak jest anioł to jakaś diablica też musi być – podkreślał żartobliwie Jan Makowiecki.

Rada Miejska Szubina doceniając wkład Jana Makowieckiego w rozwój twórczości ludowej Pałuk uhonorowała go Medalem im. Sędziwoja z Szubina. To najwyższe odznaczenie przyznawane przez samorząd. Za wkład w kulturę gminy otrzymał także od Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Medal im. ks. Jana Kleina.

Był laureatem wielu nagród. Zdobywał je wielokrotnie w Konkursach Sztuki Ludowej Pałuk, na Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” w Bydgoszczy czy w konkursach plastycznych „Inwazja Aniołów” w Nakle nad Notecią. Na swoim koncie miał nagrody Zarządu Powiatu Nakielskiego i nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Cześć Jego Pamięci!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska