Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest sektor komunalno-bytowy, tzw. „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Wszystko to zostaje przy samej powierzchni ziemi i jest przez nas wdychane.
Proceder spalania śmieci, choć szkodliwy i nielegalny, jest niestety powszechny. W związku z tym Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim apeluje do mieszkańców o zaprzestanie spalania śmieci w piecach.
Negatywne skutki
– Nie czyńmy z odpadów głównego materiału opałowego, zwłaszcza w sytuacji, w której zgodnie z zasadami nowego systemu gospodarowania odpadami, właściciele nieruchomości mogą oddać każdą ilość odpadów komunalnych bez względu na to czy są zbierane w sposób selektywny czy zmieszany – tłumaczy Edyta Jasińska, kierownik referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Ewidencji Gospodarczy Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim. – Musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie, sąsiadów, a przede wszystkim nasze dzieci.
Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci.
– Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów – dodaje Edyta Jasińska. – W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Poza tym palenie śmieci ma negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i powstania pożaru. Spalanie śmieci w piecach jest wykroczeniem lub przestępstwem, za które obowiązują surowe mandaty.
Inne możliwości
Mieszkańcy mogą skorzystać z dostępnych form dofinansowania i wymiany źródeł ciepła, co wpłynie korzystnie na stan powietrza.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych.
Mieszkańcy miasta i gminy mogą też skorzystać z dotacji celowej z budżetu gminy Kowalewo Pomorskie na wymianę źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w lokalach mieszkalnych wykorzystywanych w całości na cele mieszkaniowe. Kwota dotacji wynosi 2 tys. zł.
Szczegóły można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Kowalewie Pomorskim.
