LGD Nasza Krajna promowała obszary wiejskie i region Krajny w trakcie otwarcia sezonu i Dni Funduszy Europejskich w Toruniu. Zjawiły się instytucje i organizacje, które otrzymały dotacje z Unii Europejskiej i one zachęcały zwiedzających do odwiedzenia różnych zakątków województwa kuawsko-pomorskiego i regionu. - Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie Nasza Krajna wspólnie z Urzędem Marszałkowskim promowała Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i idee, jakie mu przyświecają.
Przeczytaj też: Targi Lato na Wsi 2015 w Minikowie to już historia [wideo]
Na stoisku mieliśmy zatem rękodzieło rzeźbiarza Józefa Walczaka, haftowane obrusy, biżuterię, serwetki, ozdoby wykonane przez panie z koła "Igłą Malowane" oraz wyroby z wełny i inne ozdoby świąteczne oraz maskotki wykonane przez panie z klubu seniora "Atłasek" - informuje wiceprezeska Naszej Krajny Ewa Czapiewska-Siekierka. - Na naszym wspólnym, dofinansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego stoisku, można było dokonać degustacji związanych z Krajną potraw.
Zwiedzający mogli posmakować oczywiście tradycyjnego chleba ze smalcem z dziczyzny i ogórkiem kiszonym. Były też wędliny i pasztet z dziczyzny, a do tego, na ciepło, gulasz i bigos - wszystko na dziczyźnie.
Swój udział w przygotowaniu stoiska Naszej Krajny miały reprezentantki z KGW w Wałdowie oraz Joanna Kucz z departamentu rozwoju obszarów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Nasza Krajna była również na targach turystyczno-ogrodniczych "Lato na Wsi 2015" w Minikowie. - Pomimo chwilami niesprzyjającej pogody, wydarzenie przyciągnęło wielu ludzi. Impreza ma już swoją markę w regionie i dlatego jest chętnie odwiedzana przez wystawców, a odwiedzający mogą zaopatrzyć się w rośliny ozdobne i owocowe, wyroby rękodzielnicze, skosztować regionalnych tradycyjnych potraw i zapoznać się z planowanymi na sezon wakacyjny atrakcjami w regionie - mówi Ewa Czapiewska-Siekierka, wiceprezeska LGD Nasza Krajna.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Stoisko prezentujące obszar działania Naszej Krajny zostało przygotowane i obsługiwane wspólnymi siłami z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego, Centrum Kultury i Sztuki Studio Ceramiki i Sztuki Użytkowej, paniami z klubu Igłą Malowane, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Gospodarstwa Agroturystycznego Danuty i Krystiana Wańke z Iłowa.
Warto podkreślić, że przedstawiciele Krajny wyjechali z Minikowa z nagrodami. W konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo smaki regionów" w kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego w podkategorii produkty i przetwory mięsne pierwsze miejsce zajął Roman Olszewski z Suchorączka za kiełbasę jałowcową. Natomiast trzecie miejsce zajęli - w konkursie gastronomicznym za zupę grzybową i zrazy myśliwskie - państwo Wiesława i Władysław Szylingowie z Więcborka.
Czytaj e-wydanie »