https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz pod Włocławkiem

Marek Weckwerth, [email protected], tel. 52 32 63 184
Leśna kapliczka w Warząchewce. Sosna ma 173 lata
Leśna kapliczka w Warząchewce. Sosna ma 173 lata
O upadku prezydenckiego samolotu dowiedzieliśmy się w autokarze - w drodze z Bydgoszczy do Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Zatrzymaliśmy się przy śródleśnej kapliczce w Warząchewce.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Dojazd

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy znajduje się w połudnowo-wschodniej części wojewodztwa kujawsko - pomorskiego i w zachodniej mazowieckiego. Dobry dojazd z głębi naszego regionu (kierunki: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Chełmno zapewnia przebiegająca przez park droga krajowa nr 1. Tą samą drogą dojedziemy z przeciwnego kierunku - z Kowala i Lubienia Kujawskiego. Z kierunku Inowrocławia, Kruszwicy i Radziejowa dotrzemy drogą krajową nr 62. Dalej trasa prowadzi przez park wzdłuż Zalewu Włocławskiego do Płocka. Do większości atrakcji przyrodniczych parku dojedziemy lokalnymi drogami.

Natura sama zapłakała nad losem 96 ofiar katastrofy: prezydenckiej pary i elity politycznej RP. Mżawka, szarość, dojmujący chłód i pogrążeni w smutku uczestnicy wycieczki z Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy (byli też turyści z Torunia i Solca Kujawskiego oraz reporter "Pomorskiej).
Nad nami maleńka kapliczka zawieszona na 173-letniej sośnie zwyczajnej - pomniku przyrody. Podobno jest wotum mieszkańca wsi za uratowanie od zarazy.

- To dobre miejsce dla zadumy nad kruchością życia ludzkiego - stwierdził Tadeusz Frymark, nasz przewodnik, wiceprezes PTTK "Szlak Brdy".

Cóż, dalej jechać trzeba...

Cmentarz ewangelicki

Przed nami las pod wsią Dębniaki, gdzie znajduje się niewielki cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku (przy drodze ustawiono tablicę informacyjną).
Historia osadnictwa niemieckiego na Kujawach sięga XIV stulecia. Najwięcej przedstawicieli tej nacji przybyło w okolice Kowala po drugim rozbiorze Polski - po roku 1793, kiedy ziemie te znalazły się w zaborze niemieckim. Większość z tych, którzy pozostali do końca II wojny światowej, wyjechała przed zbliżającym się frontem sowieckim. Na cmentarzu zachowały się tylko nagrobki zmarłych tego wyznania w języku polskim.

Rakutówka

Osią hydrograficzną tych terenów jest rzeczka Rakutówka - prawobrzeżny dopływ Lubieńki.
Rakutówka (dł. ponad 37 km) wypływa z jeziora Kocioł w pobliżu Gostynina (to już woj. mazowieckie). W dużej części płynie przez Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy lub na jego obrzeżu.
Jezioro Rakutowskie

Gdy jedziemy przez Goreń (tu znajduje się Zielona Szkoła), aura okazuje wreszcie swą łaskawość, piękny widok na Jezioro Rakutowskie odsłaniając.

Powierzchnia lustra wody wynosi średnio 180 hektarów, jednak waha się w ciągu roku. Teraz poziom jest wysoki. Akwen i otaczające go tereny objęto ochroną rezerwatową (w sumie prawie 415 ha). Jest to ostoja ptactwa wodnego. Gniazduje tu 80 gatunków ptaków, zaś 30 przelatuje i żeruje na jeziorze lub jego brzegach. Zobaczyć można m.in. orła bielika, kulika wielkiego, błotniaka łąkowego i zbożowego, krwawodzioba, derkacza, wodniczka.

Nad brzegiem na wysokości wsi Krzewent ustawiono drewnianą wieżę widokową (dochodzi tu ścieżka dydaktyczna Gostynińsko - Włocławskiego Parku Krajobrazowego), z której można obserwować całe jezioro.

Do jeziora wpływa rzeczka Kłótnia, która od północno-wschodniej strony wije się przez łęg jesionowo-olszowy. To rezerwat Olszyny Rakutowskie (174,62 ha) - największy na Kujawach kompleks lasów liściastych, gdzie gniazduje m.in. bocian czarny. Na rzeczce można zobaczyć tamy zbudowane przez bobry.

Wszystkie atrakcje turystyczne są dobrze oznakowane.

Kłótno

Niecka Kłócieńska i rzeka Kłótnia zapożyczyły nazwę od miejscowości Kłótno. To dawna własność biskupów włocławskich.

Pierwsza wzmianka o wsi pojawiła się w roku 1266, zaś pierwszy drewniany kościół wzniesiono w roku 1666. Kościół murowany, neogotycki, pw. Św. Trójcy, który istnieje do dziś, zbudowano w latach 1878-1881.

Informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej we Włocławku, ul. Warszawska 11/13, tel.: 54 411 27 57, e-mail: [email protected], www. wloclawek.pl.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska