MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - takie problemy zgłaszają mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego

Marek Weckwerth
Mieszkańcy naszego regionu skarżą się często na niewłaściwe parkowanie pojazdów, zaraz po przypadkach nadmiernej prędkości
Mieszkańcy naszego regionu skarżą się często na niewłaściwe parkowanie pojazdów, zaraz po przypadkach nadmiernej prędkości Marek Weckwerth
Nadmierna prędkość i nieprawidłowe parkowanie pojazdów – te dwa problemy zdecydowanie najbardziej denerwują mieszkańców naszego regionu.

Tak wynika z danych Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) dotyczących województwa kujawsko - pomorskiego. Mapa jest nowoczesnym i prostym narzędziem, który umożliwia elektroniczne zgłaszanie problemów.

Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków policji – informuje Komenda Główna Policji, która jest administratorem danych zawartych na mapie.

Jednak dane przestrzenne na mapie udostępniane są przez system Geoportal (www.geoportal.gov.pl) Głównego Geodety Kraju.

Nadmierna prędkość – to nas bardzo niepokoi

- W 2023 roku mieszkańcy naszego regionu zgłosili ponad 119 tysięcy problemów, które ich zdaniem wiązały się zagrożeniem bezpieczeństwa – wylicza mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Najczęściej zgłaszanym problemem były – i ta kwestia nie zmienia się od lat - przypadki nadmiernego przekraczania prędkości na drogach regionu. W ubiegłym roku do policji wpłynęło za pośrednictwem KMZB ponad 31 tysięcy takich zgłoszeń.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zwraca uwagę, że nadmierna prędkość, bądź niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze, są pierwszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub z ciężkimi obrażeniami ciała. W te wakacje na kujawsko-pomorskich drogach życie straciło już 19 osób. Niepotrzebnie, bo w wielu przypadkach można było uniknąć nieszczęścia, gdyby nie naruszenie zasad i przepisów drogowych, zbyt szybka jazda.

To też może Cię zainteresować

Nieco rzadziej (ponad 29 tys. przypadków) mieszkańcy skarżyli się na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. To wykroczenie nie jest specjalnie groźne dla bezpieczeństwa, ale niewątpliwie utrudnia ruch, czasem nawet pieszych i zwyczajnie denerwuje ludzi.

Spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach było na trzecim miejscu (ponad 18 tys.).

Czwartą pozycją na liście zgłoszeń (prawie 7 tys.), a zatem daleko poza pierwszą trójką, stanowiła nieprawidłowa infrastruktura drogowa. Najczęściej chodziło o źle ustawione (czasem w zbyt dużym zagęszczeniu), bądź wprowadzające w błąd znaki.

- W takich przypadkach, jak ostatni, zgłoszenia kierujemy z prośbą o zainteresowanie się do właściwego zarządcy drogi. Podobnie dzieje się w innych przypadkach, które nie należą do kompetencji policji – kontynuuje pani rzecznik.

Nasza rozmówczyni zapewnia, iż każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji. W ostatnim czasie można to obserwować na mapie w czasie rzeczywistym – gdy zgłoszenie odczytane jest przez odpowiedniego funkcjonariusza, wtedy zmienia się kolor. I podobnie – gdy zgłoszona sprawa jest sfinalizowana, kolor na mapie znów się zmienia.

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy, Komenda Główna Policji prosi o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected]

Alarmowo korzystaj z numeru 112

- Pamiętajmy jednak, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeb o pilną interwencję policji. W takich przypadkach należy korzystać z telefonu alarmowego 112 – wyjaśnia Monika Chlebicz. Przypomina także, że sprawy niepokojące mieszkańców, a nie wymagające pilnej interwencji, można zgłaszać swoim dzielnicowym. Można to zrobić osobiście albo za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne „Moja Komenda”. Można się także umówić na spotkanie z dzielnicowym, zostawić numer telefonu i on na pewno w wolnej chwili oddzwoni.

W aplikacji wystarczy wprowadzić nazwę miejscowości, ulicy i numer posesji, a system wyszuka dzielnicowego, który dba o ten rejon. Dzielnicowych można wyszukiwać także po ich imionach i nazwiskach. Dla ułatwienia obsługi, w przypadku małych miejscowości, wystarczy wpisać samą nazwę miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska