MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie na razie się wyczerpał. Ale będzie zwiększony!

Lucyna Talaśka-Klich
Finansowa pomoc w rolnictwie jest potrzebna coraz częściej
Finansowa pomoc w rolnictwie jest potrzebna coraz częściej Pixabay
W sierpniu wyczerpał się krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie, więc na razie wsparcie w tej formule nie może być udzielane. Resort rolnictwa wyjaśnia, że limit dla Polski będzie zwiększony.

Spis treści

- Złożyłem wniosek o dopłaty do materiału siewnego, a podobno pieniądze na pomoc de minimis się skończyły ! - denerwuje się rolnik z Kujaw. - Czy to znaczy, że składanie tego wniosku nie miało sensu?

- Złożenie wniosku na pewno miało sens, chociaż niektórzy gospodarze na pieniądze będą musieli poczekać - uważa Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, która od dawna zabiegała o zwiększenie puli krajowego limitu de minimis.

Po tę pomoc trzeba sięgać coraz częściej

Przypomnijmy. W ramach pomocy o niewielkim znaczeniu, czyli de minimis, rolnicy mogli się starać m.in. o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, o dopłaty do zakupu czystorasowych buhajów, na działania bioasekuracyjne (np. na zakup mat dezynfekcyjnych lub zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie), pomoc klęskową.

Zdaniem samorządu rolniczego coraz częściej także polscy gospodarze są zmuszeni do korzystania z de minimis np. w związku ze stratami w uprawach, pandemią, czy wojną na Wschodzie, która rozregulowała rynki. I pomimo tego, że limity poszczególnych gospodarstw w wielu przypadkach nie zostały wykorzystane, to i tak beneficjenci na przysługującą im pomoc będą musieli poczekać ze względu na wyczerpanie limitu krajowego.

Będzie większy limit pomocy dla Polski

Małgorzata Książyk, zastępca dyrektora w Departamencie Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała, że udzielając pomoc de minimis w rolnictwie na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 każdy organ ma obowiązek każdorazowo sprawdzać wykorzystanie m.in. krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie, określonego w tym rozporządzeniu.

(...)Wykorzystanie krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie jest na bieżąco monitorowane za pośrednictwem aplikacji System Rejestracji Pomocy Publicznej w Rolnictwie (SRPP) dostępnej na stronie internetowej: https://srpp.minrol.gov.pl – wyjaśniła. „W aplikacji SRPP po wykorzystaniu w 100 % krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie, około godziny 10.00 w dniu 2 sierpnia 2024 r., w aplikacji pojawił się stosowny komunikat. A zatem od tej chwili nie jest możliwe dalsze udzielanie pomocy producentom rolnym w tej formule.(...)”

W Systemie Rejestracji Pomocy Publicznej w Rolnictwie znajduje się także wyszukiwarka decyzji o udzieleniu pomocy, więc beneficjent może sprawdzić, czy przyznano mu wsparcie.

To też może Cię zainteresować

Małgorzata Książyk dodała: „(...) Jednocześnie obecnie Komisja Europejska opracowuje projekt zmiany rozporządzenia nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, w którym m.in. zwiększa limit krajowy dla Polski z 295 do 512 mln EUR.

Jeśli przepisy zmiany tego rozporządzenia wejdą w życie przed końcem 2024 r., będzie możliwe wznowienie przyznawania producentom rolnym pomocy de minimis w rolnictwie jeszcze w tym roku.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska