https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po spotkaniu z ministrem Siekierskim. Kujawsko-pomorscy rolnicy mówili o swoich problemach i oczekiwaniach

Lucyna Talaśka-Klich
Minister Czesław Siekierski poprosił rolników o przekazywanie uwag
Minister Czesław Siekierski poprosił rolników o przekazywanie uwag Lucyna Talaśka-Klich
- To nie jest tak, że Warszawa wie wszystko najlepiej - 2 sierpnia powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa, podczas spotkania w pow. żnińskim. Dodał, że decyzje resortu zależą od rolników. Dlatego czeka na ich wskazówki.

Spis treści

- Chcemy mieć wizję przyszłości rolnictwa - mówił Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, która zorganizowała spotkanie w Skórkach (pow. żniński).

Na wojnie z ASF-em

Podkreślił, że odbywa się ono w bardzo trudnym czasie m.in. dla producentów trzody chlewnej, bo walka z afrykańskim pomorem świń przybiera na sile i potrzeba radykalnych rozwiązań. Wszak ASF stwierdzono już u dzików w Kujawsko-Pomorskiem, a coraz więcej ognisk tej choroby występuje w sąsiedniej Wielkopolsce.

Rolnicy obawiają się, że gdy w lasach przybędzie grzybów, przybędzie też grzybiarzy i wirus jeszcze łatwiej może się rozprzestrzeniać.

Problem za problemem

Poza tym problemów nie brakuje na rynku zbóż (takich jak niskie ceny), rolników martwią także powracające susze, niedobory wody przeplatane z deszczami nawalnymi i innymi zawirowaniami w pogodzie, które niszczą ich plony. Zdaniem uczestników spotkania warto zmienić sposób obliczania strat, także w przypadku gospodarstw z produkcją zwierzęcą.

Sporo krytycznych słów padło na temat działania aplikacji suszowej. Minister obiecał, że będzie ona w dalszym ciągu poprawiana.

Jeden z rolników zwrócił uwagę na powracający problem ze skupem bydła pourazowego. - W Niemczech istnieją mobilne ubojnie - mówił. - Rolnicy nie chcą patrzeć na cierpienia zwierząt, trzeba im pomóc.

Pomocy oczekują także gospodarze walczący o odszkodowania za utracone plony. Bo nawet jeśli ubezpieczyli plony z dopłatą państwa, to czasami trudno im dochodzić swoich racji, jeśli towarzystwa dyktują warunki.

Materiał siewny w ekoschemacie

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, korzystne dla gospodarzy byłoby wprowadzenie nowego ekoschematu dotyczącego kwalifikowanego materiału siewnego. - Jego stosowanie to działanie proekologiczne - stwierdził Szmulewicz, który podkreślił, że dzięki temu rolnicy mogliby obniżyć koszty produkcji, mieć wyższe plony. A co bardzo istotne - to wsparcie nie pochodziłoby z puli de minimis (to pomoc o niewielkim znaczeniu, której limit coraz szybciej się wyczerpuje).

- To mogłoby wzmocnić także polskie spółki hodowlane - zauważył Czesław Siekierski.

To też może Cię zainteresować

Z kolei Dariusz Kurzawa, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego poinformował o ciekawych projektach dotyczących retencji, skierowanych również do rolników.

Dobre informacje przekazano także przedstawicielkom kół gospodyń wiejskich na temat nowych rozwiązań w sprawie dotacji dla KGW (więcej o tym już niebawem).

Mówiono również o podziałach na wsi - o problemach gospodarzy z sąsiadami, którym przeszkadzają np. żniwa i o podziałach wśród samych rolników. Przedstawiciele izb zwracali uwagę, że ich samorząd służy wszystkim gospodarzom, bez względu na poglądy polityczne. I wspólnie, należy zabiegać o jak najlepsze rozwiązania w polskim i unijnym rolnictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska