Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka lepsza od wody butelkowej. A wszystko dzięki modernizacji ujęcia "Czyżkówko"

(mp)
fot. sxc.hu
Jakość wody dostarczanej bydgoszczanom przez ujęcie "Czyżkówko" porównywalna jest z tą, którą zapewnia woda głębinowa. A wszystko dzięki uruchomionej we wtorek nowoczesnej technologii infiltracji.

Prace nad modernizacją ujęcia wody "Czyżkówko" rozpoczęły się 11 lat temu. Po licznych epizodach deficytu wody i problemów z utrzymaniem jak najlepszych parametrów jej jakości, w 1999 roku zapadła decyzja o wprowadzeniu technologii infiltracji.

W związku z tym, że woda w ujęciu "Czyżkówko" pobierana jest z Brdy, same analizy nad nową technologią zajęły blisko pięć lat. - Zbudowaliśmy specjalny staw, w którym badana była skuteczność technologii - wyjaśnia Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. - Okazało się, że nastąpiła eliminacja planktonu oraz stabilizacja temperatury wody, co znacznie podniosło jej czystość.

Dotychczas bowiem stacja "Czyżkówko" nie była w stanie dotrzymać parametrów w zakresie jakości. Wynikało to między innymi z wahań temperatury wody w Brdzie oraz zanieczyszczeń organicznych. Te ostatnie likwidowano za pomocą chlorowania. Niestety, w efekcie używania chloru, w wodzie wytwarzały się szkodliwe związki, na przykład trójchlorometan (THM). Jego stężenie było w Bydgoszczy regularnie przekraczane.

- Ujęcie infiltracyjne pozwala na czterokrotne zmniejszenie zawartości dawki chloru niezbędnej do uzdatniania wody - tłumaczy Drzewiecki. - Umożliwia również skuteczną eliminację trójchlorometanu i usuwanie metali ciężkich.

Dzięki modernizacji ujęcia "Czyżkówko", jakość wody dostarczanej mieszkańcom Czyżkówka, Osowej Góry, Miedzynia, Okola, Wyżyn, Kapuścisk, Szwederowa, Górzyskowa oraz Błonia zbliżona jest do tej, którą gwarantuje woda głębinowa pozyskiwana z ujęcia "Las Gdański". - Jest wręcz wskazane, aby pić ją z kranu, zachowując tym samym najcenniejsze walory - zachęca prezes MWiK.

Tomasz Macheta, kierownik zakładu produkcji wody bydgoskich wodociągów podkreśla wręcz, że jakość wody z ujęcia "Czyżkówko" jest porównywalna lub nawet lepsza od jakości wód butelkowych. - Jej parametry znacznie się poprawiły - informuje.

Technologia infiltracji zapewni także utrzymanie równowagi temperatur wody. Wcześniej, w zależności od pory roku, woda tłoczona do sieci miała zimą 0 stopni Celsjusza, natomiast latem nawet 25. - Teraz temperatura będzie utrzymywana na stałym poziomie, to znaczy od sześciu do czternastu stopni - mówi Tomasz Macheta. - Dzięki temu woda nie zamarznie zimą.

Zdaniem Drzewieckiego, modernizacja ujęcia i nowoczesne metody uzdatniania wody to dzieło porównywalne z wydarzeniem z roku 1523, kiedy to wybudowano w Bydgoszczy pierwszą, drewnianą sieć wodociągową.
Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska