
Kret i nornica różnią się od siebie wyglądem, ale szkody, jakie wyrządzają i skutki działalności zarówno nornicy, jak i kreta są bardzo podobne.
Zarówno kret jak i nornica często pojawiają się w ogrodach czy na działkach. Działają pod ziemią, prowadzą wieczorny i nocny tryb życia, dlatego za dnia trudno je zauważyć.
Warto wiedzieć, jakie ślady w ogrodzie czy na działce świadczą o obecności nornicy, a jakie o wizycie kreta. Po czym rozpoznać, że w ogrodzie jest kret lub nornica? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź teraz w naszej galerii sygnały, które świadczą, że w ogrodzie pojawiły się szkodniki - kret albo nornica >>>>>

Kret to ssak zaś nornica to gryzoń. Nornica bardziej swoim wyglądem przypomina mysz, ma lekko rude umaszczenie. Kret natomiast ma charakterystyczne masywne łapy, zakryte uszy i oczy. Jego ubarwienie jest czarne.
Głównym pożywieniem kreta są dżdżownice. Nornica jest bardziej roślinożerna, przez co może sprawiać większe problemy niż kret. Bulwy, kłącza roślin i owoce to podstawowe menu tego gryzonia. Nornice żerują na korzeniach, młodych pędach i korze roślin, zjadają owoce, niszczą grządki, trawniki i wywołują wiele innych problemów.

Dla kreta charakterystyczne są kretowiska - kopce, które powstają z ziemi pochodzącej z wydrążonego tunelu. Krecie tunele są bardzo głębokie - sięgają nawet do pół metra pod ziemią. Ich średnica to sześć centymetrów.

Kretowiska w większości powstają w godzinach porannych, ponieważ na ten czas przypada największa aktywność kretów.