List z apelem o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa podczas prac żniwnych napisała do rolników prezes KRUS-u.
- Niestety, w czasie żniw często dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, które mają konkretne przyczyny - pisze w apelu dr Aleksandra Hadzik. - W obliczu możliwych zagrożeń apeluję do Państwa o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Zachowajcie Państwo szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych. Korzystajcie tylko z maszyn narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym. Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo-teleskopowe i pracujcie w przylegających do ciała ubraniach. Żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, przed przystąpieniem do napraw i regulacji, koniecznie wyłączcie napęd.
Prezes KRUSU przypomina o konieczności pracy w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem.
- Nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn - czytamy w apelu. - Stosujcie przerwy na odpoczynek i regenerację sił, a w upalne dni ograniczcie ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur. Nie zapomnijcie też o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie. Tegoroczne żniwa mogą być bezpieczne! Wszystko zależy od Państwa postawy i zaangażowania.
- Od lat obserwujemy, że w czasie żniw częściej niż w innych porach roku dochodzi do wypadków - potwierdza Lech Waloszczyk, dyrektor oddziału regionalnego KRUSw Opolu. - Sprzyjają temu zarówno pośpiech i bałagan, jak i alkohol. Pragnę też zwrócić uwagę rolników na bezpieczeństwo dzieci. Prezes KRUS poświęciła temu - przed rozpoczęciem wakacji - osobny list. - Dzieci często nie są świadome tego, co im grozi. To my, dorośli, musimy mieć stale z tyłu głowy, że mamy obowiązek myśleć o nich i za nie. Trzeba zrobić wszystko, aby były z dala od substancji chemicznych, nawozów, paliw itd. KRUSprzygotował dla najmłodszych kurs e-learningowy „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”. Jest on dostępny na stronie: prewencja.krus.gov.pl
