Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w KRUS został najpierw przedłużony do 26 kwietnia 2020 r., a potem jeszcze do 24 maja i teraz do 14 czerwca 2020. Aby dostać takie wsparcie, trzeba złożyć wniosek. Wysokość zasiłku opiekuńczego za każdy dzień opieki wynosi 32,41 zł (czyli 1/30 kwoty emerytury podstawowej, która od 1 marca 2020 r. wynosi 972 zł 40 gr).
Zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje? Z tytułu opieki nad:
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na równi matce i ojcu dziecka (lub opiekunowi prawnemu). Zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców. Kolejna zasada, którą warto zaznaczyć - zasiłek opiekuńczy dla rolników przysługuje tylko jeden, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki.
Z zasiłku opiekuńczego na kolejny okres mogą skorzystać rodzice, którym taki zasiłek został przyznany z tytułu wcześniejszej opieki nad dzieckiem, jak i rodzice, którzy wystąpią z wnioskiem po raz pierwszy.
Jeżeli w złożonym wcześniej wniosku o zasiłek opiekuńczy wskazano okres opieki nad dzieckiem po 3 maja 2020 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, to prawo do tego zasiłku zostanie przyznane na cały wskazany okres opieki (nie dłużej niż do 14 czerwca br.).
Komu nie przysługuje zasiłek opiekuńczy?
To również wyjaśnia KRUS: Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy drugi z rodziców może zapewnić opiekę lub poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku.
Członkiem rodziny, który mógłby zapewnić opiekę nie może być osoba, która:
- jest całkowicie niezdolna do pracy,
- jest chora,
- jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
- prowadzi gospodarstwo rolne,
- prowadzi działalność pozarolniczą,
- nie jest zobowiązana do sprawowania opieki na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia sprawowania opieki.
Ubezpieczony nie uzyska prawa do zasiłku opiekuńczego w okresie przebywania na zasiłku chorobowym w związku z czasową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym lub w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy (np. soboty i niedzieli) jednak przez okres nie dłuższy niż 14 dni. Zasiłek ten przysługuje rodzicom łącznie nie dłużej niż 14 dni, niezależnie od tego, jaka liczba dzieci wymaga opieki.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy dla rolników - formularz
Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy dla rolników - instrukcja
Źródło: KRUS
