https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwica > Sztandar, insygnia, Irena Jarocka

TEKST i FOT. JAN SZCZUTKOWSKI
Gwiazdą wieczoru była Irena Jarocka
Gwiazdą wieczoru była Irena Jarocka fot. JAN SZCZUTKOWSKI
W Kruszwicy obchodzono 586. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę.

Uroczyste przekazanie nowego sztandaru gminy i wręczenie burmistrzowi insygniów władzy w postaci łańcucha oraz występy artystyczne - to główne punkty niedzielnych obchodów urodzin Kruszwicy, w 586. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę.

Święto samorządowe

- To nasze święto samorządowe. Przez wydarzenia historyczne i najnowsze dzieje dokonujemy podsumowania naszej działalności - podkreśliła Emilia Lewandowska, przewodnicząca rady podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kolegiacie, W jej trakcie ks. kanonik Jan Stręciwilk poświęcił nowy sztandar gminy. Po Eucharystii orkiestra dęta ze Skulska poprowadziła poczty sztandarowe i gości do hali sportowej, miejsca obrad.

E. Lewandowska przypomniała najważniejsze dokonania samorządu, poczynając od 1990 r. - od pierwszej do piątej kadencji, czyli od początku przemian polityczno-społecznych. Symbolem zmian i najlepszych wartości samorządu jest nowy sztandar gminy, odebrany z rąk przewodniczącej przez poczet w składzie: Grzegorz Stanny, Jarosław Kozłowski i Tomasz Boczkowski. Natomiast burmistrzowi Tadeuszowi Gawrysiakowi, sprawującemu to stanowisko po raz piąty, wręczono srebrny łańcuch, będący oznaką godności sprawowanego urzędu.

Echa nawiązujące do wspaniałej historii i dorobku Kruszwicy pobrzmiewały w wystąpieniach posła Grzegorza Roszaka, starosty inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego, a przede wszystkim w prelekcjach prof. dr Wojciecha Dzieduszyckiego i Teresy Brauer na temat "Zamek kruszwicki w świetle najnowszych badań" i historii kruszwickiego samorządu, uzupełnionej wystąpieniem radnego Stanisława Bogdanowicza. Przypomniał, że w maju 1989 r. powstał komitet obywatelski, niezależny od struktur "Solidarności", będący spontaniczną reakcją grupy mieszkańców na zmiany zachodzące w Polsce.

Kapitalne szczątki fortecy

Prof. Dzieduszycki poinformował o rewelacyjnych odkryciach na ruinach zamku kruszwickiego - bramie, murach (grubości 3 m), przyporze (składa się z dobrze zachowanego kamienia). - Szczątki fortecy, to kapitalne zabytki. Po rekonstrukcji turyści będą przechodzić przez bramę - tak samo jak kiedyś król Kazimierz Wielki. Dotychczas wszyscy mówią o Mysiej Wieży, o zamku właściwie słuch zaginął. Tymczasem w Kruszwicy mamy namacalne dowody na to, że Kazimierz Wielki zostawił Polskę murowaną - _powiedział naukowiec. _

Listy gratulacyjne i nagrody__

W trakcie sesji wręczono listy gratulacyjne byłym przewodniczącym rady Lechowi Sobeckiemu, Aleksandrowi Budnerowi i byłemu burmistrzowi Markowi Rimerowi oraz nagrody laureatom konkursu plastycznego pt. "Urodziny Kruszwicy". Wpłynęło ponad 190 prac z 12 placówek oświatowych. Upominki wręczono w trzech kategoriach wiekowych. Otrzymali je: Wiktoria Sieradzka, Wiktoria Niewiadomska i Alicja Lewandowicz, Michał Zomerski, Agnieszka Batkowska i Agata Pietrzak, Piotr Adamczyk, Katarzyna Skowron i Andrzej Pomianowski. Obrady zakończył gorąco oklaskiwany występ dzieci z Przedszkola Samorządowego im. E. Lewańskiej.

Po południu w amfitearze wystąpiła Irena Jarocka, znakomita piosenkarka, a także Marta Kostur, Paulina Ratajczak i Dorota Wróblewska z Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit".

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska