https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwica. Tak prezentuje się wystawa historyczno-przyrodnicza w nowej siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W nowej siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy obejrzeć trzeba ciekawą wystawę historyczno-przyrodniczą
W nowej siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy obejrzeć trzeba ciekawą wystawę historyczno-przyrodniczą Dominik Fijałkowski
Od kilku dni siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy jest odrestaurowany i rozbudowany o nową część pałacyk nad Gopłem, u podnóża Mysiej Wieży.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe

Obok części biurowej, znajduje się tam także ciekawa wystawa historyczno-przyrodnicza.

Ekspozycja historyczna prezentowana jest w nowoczesny sposób. Zastosowane oświetlenie nie tylko nadaje odpowiedniego nastroju, ale przede wszystkim pozwala na dostrzeżenie wszystkich ciekawych detali prezentowanych eksponatów. Wykorzystano też nowoczesny sprzęt audiowizualny, dzięki któremu można na przykład obejrzeć się na monitorze w średniowiecznej zbroi z mieczem w ręku lub w pięknej sukni z epoki średniowiecza. Pomyślano o najmłodszych, którzy ze specjalnych bloków imitujących fragmenty ceglanego muru, mogą budować Mysią Wieżę.

Na wystawie historycznej obejrzeć można zabytkowe księgi, nie brakuje naczyń lub ich fragmentów pochodzących nawet sprzed kilku tysięcy lat. Są narzędzia, którymi posługiwali się nasi przodkowie żyjący nad Gopłem - te żelazne, ale także i te z kości i rogu. Nie brakuje fragmentów pięknie zdobionych kafli. Obejrzeć można też kajdany, które odnaleziono podczas prac archeologicznych na terenie ruin kruszwickiego zamku. Jednym zdaniem, w bardzo ciekawy sposób pokazano tam, przebogatą historię Nadgopla i Kruszwicy.

Przed budynkiem NPT prezentowane są kamienne elementy zamku oraz żarna. Niektóre mają nawet 5 tysięcy lat.
Jak wspomnieliśmy, w nowej siedzibie NPT znajduje się też wystawa przyrodnicza, na czele z wielkim sumem wyłowionym z Gopła w latach 70. ub. wieku.

NPT zaprasza też grupy do swej nowocześnie wyposażonej sali edukacyjnej, z której można wyjść na duży taras z widokiem na Gopło. No bo jak opowiadać o dawnym Morzu Polaków, dziś 9 co do wielkości jeziorze w Polsce, jeśli słuchacze nie mieliby okazji rzucić na niego okiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska