Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwiczanie manifestowali przed sejmem w Warszawie

(dan)
Protestowali przeciwko liberalizacji prawa geologicznego i górniczego, które ich zdaniem może spowodować masowe wysiedlenia i zablokować rozwój gmin.

Protest zorganizowały samorządy dolnośląskie, Stowarzyszenie Goplanie XXI, Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Greenpeace Polska. W manifestacji wzięło udział blisko 300 osób, w tym ponad 30 z Kruszwicy.

Przed sejmem powiewały transparenty i flagi z napisami: "Stop odkrywce" lub "Gminne referendum decyduje czy odkrywka się buduje".

Protestujący domagali się od posłów odrzucenia ustawy w obecnym kształcie.

- Nowe prawo ma pozbawić mieszkańców jakiejkolwiek możliwości decydowania o tym, czy w ich sąsiedztwie powstanie kopalnia węgla brunatnego. Będziemy mogli jedynie wyrazić opinię. To Warszawa będzie decydowała za nas - tłumaczył nam burmistrz Kruszwicy Tadeusz Gawrysiak, który również protestował pod Sejmem.

Wraz z innymi z innymi apelował o to, by o przyszłości odkrywki na danym terenie decydowali mieszkańcy w referendum.

Demonstranci złożyli również petycję skierowaną do Marszałka Sejmu RP, apelujące o zaangażowanie swojego autorytetu w celu odrzucenia nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego.

W przekazaniu petycji, która została złożona na ręce wicedyrektora Kancelarii Marszałka Sejmu Adama Podgórskiego uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych gmin oraz organizacji: Józef Drzazgowski (prezes Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego "Przyjezierze"), Tadeusz Gawrysiak (burmistrz Kruszwicy), Zdzisław Rembisz (wójt Zgierza), Zdzisław Tersa (wójt Kunic), Krzysztof Lisiecki (wójt Gminy Piątek), Ireneusz Petecki (Miłkowice).

W tym gronie byli również posłowie: Krzysztof Brejza, Janusz Mikulicz i Norbert Wojnarowski.

Petycja do Marszałka Bronisława Komorowskiego

Kruszwiczanie manifestowali przed sejmem w Warszawie

Szanowny Panie Marszałku,
Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z pracami Sejmu nad nowelizacją Prawa geologicznego i górniczego (druk sejmowy nr 1696) i zwracamy się z apelem o to, aby również Pan dołożył wszelkich starań by ustawa została odrzucona.

Przyjęcie ustawy w obecnym kształcie doprowadzi do ekspansji kopalni węgla w Polsce - bez zgody i wbrew woli samorządów i obywateli, którzy w pierwszej kolejności odczują negatywne skutki działalności kopalń. Nie zgadzamy się na wysiedlenia tysięcy ludzi, fizyczną likwidację domów, szkół, kościołów, cmentarzy. Nie chcemy wegetować w pobliżu gigantycznych, sięgających 200 m metrów wyrobisk kopalnianych, olbrzymich zwałowisk i dymiących kominów elektrowni. Przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego swoje stanowcze NIE wypowiedzieli w referendach mieszkańcy sześciu gmin położonych na złożu "Legnica": Kunice, Lubin, Miłkowice, Prochowice, Ruja i Ścinawa (woj. dolnośląskie) oraz gmin Brody i Gubin (złoże "Gubin"-woj. lubuskie). Referenda są ważne i wiążące.

Ustawa zakłada usunięcie możliwości wykluczenia z obrotu prawnego koncesji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, co oznacza daleko idącą liberalizację prawa i utratę kontroli państwa nad działalnością spółek węglowych, które wkrótce znajdą się w rękach właścicieli prywatnych. O tym jak szkodliwa może to być działalność przekonuje to, co już się dzieje w okolicach Konina i na Śląsku, gdzie istniejące kopalnie powodują osuszanie jezior, straty w rolnictwie i leśnictwie, zapadanie się ziemi i zalewanie osiedli mieszkaniowych, zniszczenia infrastruktury całych miast, osiedli i wsi. Ustawa w projektowanym kształcie tylko pogorszy tą sytuację.

Ustawa umożliwi wprowadzenie ochrony złóż węgla brunatnego przed zabudową i to już w 2010 r., zgodnie z przyjętą przez rząd "Polityką energetyczną Polski do 2030". Oznaczać to będzie zablokowanie rozwoju gmin i kompletną stagnację bez względu na to czy kopalnia kiedykolwiek powstanie. Ponadto, co najważniejsze, projektowana ustawa jest sprzeczna z Konstytucją i prawem unijnym, co potwierdza przygotowana ekspertyza prawna.

Mając powyższe na uwadze jeszcze raz apelujemy do Pana Marszałka o zaangażowanie swojego autorytetu w celu odrzucenia nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Prosimy także o wsparcie i zaangażowanie w kampanię służącą obronie praw samorządów reprezentujących interesy społeczności lokalnych zagrożonych planowaną budową odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz konsekwencjami destrukcyjnej eksploatacji węgla kamiennego. Mamy nadzieję, że nie chce Pan stanąć po stronie lobby ustępujących technologii, które nie oglądając się na konsekwencje społeczne, środowiskowe i ekonomiczne oraz wyrażona jasno w referendach wolę obywateli, forsuje bezwzględnie swoje interesy.

Z poważaniem,
Społeczny Komitet "STOP Odkrywce", organizator demonstracji pod Sejmem
Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin
Andrzej Holdenmajer, Burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa
Zdzisław Tersa, Wójt Gminy Kunice
Robert Chruściel, Wójt Gminy Ruja
Halina Kołodziejska, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice
Waldemar Kwaśny, Wójt Gminy Miłkowice
Paweł Mrówiński, Obywatelska Grupa przeciwko kopalni odkrywkowej węgla, Brody
Józef Imbiorski, Sołtys wsi Tomisławice
Tadeusz Gawrysiak, Burmistrz Kruszwicy
Ewaryst Matczak, Burmistrz Strzelna
Józef Drzazgowski, Stowarzyszenie Przyjezierze
Krzysztof Sulczyński, Stowarzyszenie Goplanie XXI
Marek Trawiński, Społeczny Komitet przeciwko budowie kopalni Tomisławice
Wiesław Michalak, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Powiatu Radziejów
Teresa Adamska, Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Agata Tucka-Marek, Społeczny Komitet Obrony Pielgrzymowic
Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace

List burmistrza Kruszwicy do Marszałka Komorowskiego

W związku z planowaną nowelizacją ustawy Prawo geologiczne i górnicze /druk 1696/, w imieniu społeczności lokalnej oraz dla dobra Gminy Kruszwica zwracam się do Pana Marszałka, aby prawnie zabezpieczyć udział społeczeństwa w postępowaniu administracyjnym w trakcie procedury koncesyjnej.

Proponowane przez organy legislacyjne zmiany ustawy praktycznie całkowicie ograniczają wpływ samorządów w procedurze koncesyjnej oraz narzucają obowiązek uwzględniania udokumentowanych złóż węgla brunatnego w studium uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania przestrzennego stanowczo domagamy się, aby decydującą rolę w w/w kwestiach odgrywała opinia mieszkańców wyrażana w formie referendum gminnego, którego wynik będzie decydujący oraz wiążący zarówno dla władz samorządowych, jak i państwowych.

W związku z proponowanym, w wyżej wymienionym projekcie ustawy zmniejszeniem wpływów do budżetu gminy z tytułu podatku od nieruchomości od wyrobiska, na terenie której prowadzona jest działalność, domagamy się zmiany obecnego podziału opłaty eksploatacyjnej i zwiększenia wpływów stanowiących dochód gminy do 80% wysokości ponoszonych opłat.załączniku przedstawiam propozycje zmian w projekcie w/w ustawy, uwzględniając w niej udział społeczeństwa.

Nie pozwolimy decydować za nas, to nasza ziemia i to nasz głos powinien być
najważniejszy!

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Kruszwicy
dr Tadeusz Gawrysiak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska