https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krwawy protest w Bydgoszczy. Temida chce podwyżek

mc
Sędziowie mieli brać urlopy na żądanie, a prokuratorzy też oddawać krew. W bydgoskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tłumów jednak nie było. - Z prokuratury przyszły trzy osoby - w południe poinformowała Marzena Nadobna (na zdj.), sekretarka medyczna z RCKiK.
Sędziowie mieli brać urlopy na żądanie, a prokuratorzy też oddawać krew. W bydgoskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tłumów jednak nie było. - Z prokuratury przyszły trzy osoby - w południe poinformowała Marzena Nadobna (na zdj.), sekretarka medyczna z RCKiK. Jarosław Pruss
Około 20 prokuratorów w regionie wzięło wczoraj urlopy na żądanie. Niektórzy też oddawali krew. Razem z sędziami żądają podwyżek i reformy wymiaru sprawiedliwości.

- Nie chcemy komplikować życia obywatelom, których sprawy toczą się w sądach - zaznacza Jacek Skała, rzecznik Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że jesteśmy na końcu Europy, jeśli chodzi o płace.

Według Skały mniej od polskich prokuratorów i sędziów zarabiają tylko ich koledzy po fachu z Azerbejdżanu, Armenii, czy Rumunii. - W Irlandii płaca prokuratorów to około 15 tys. euro miesięcznie - wylicza związkowiec. - U nas to około 15 tys. euro... rocznie. Oczywiście nie żądamy aż takiej podwyżki. Przypominam jednak, że jeszcze przed wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej państwo podpisało dokument ze zobowiązaniem wyrównania wypłat między innymi sędziom i prokuratorom do poziomu średniej unijnej.

Przeczytaj także:Seksualny strajk żon

Wczoraj pracownicy temidy z całej Polski protestowali razem. Sędziowie mieli brać urlopy na żądanie, a prokuratorzy też oddawać krew. W bydgoskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa tłumów jednak nie było. - Z prokuratury przyszły trzy osoby - w południe poinformowała Marzena Nadobna, sekretarka medyczna z RCKiK.

- W proteście wzięło udział około 20 osób - twierdzi Wioletta Głowacka z bydgoskiej rady okręgowej ZZPIPP. - To zarówno ci, którzy wzięli urlop na żądanie, jak i krwiodawcy.

Liczba dotyczy prokuratorów zatrudnionych prokuraturach rejonowych w Bydgoszczy, Świeciu, Mogilnie i m.in. w Żninie. W okręgu bydgoskim na urlop w ramach protestu poszło też siedmiu sędziów.

- W tym roku politycy złamali umowę wypracowaną w 2008 roku wspólnie z pracownikami sądów zrzeszonych w stowarzyszeniu "Iustitia" - zaznacza Włodzimierz Hilla, rzecznik Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. - Wbrew tamtym ustaleniom za-mrożono waloryzację wypłat sędziów i prokuratorów uwzględniającą wyłącznie skalę inflacji.

Według Hilli sądownictwo i prokuratura wymaga reformy. - Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego to tylko krok w dobrym kierunku. Przede wszystkim, wymiar sprawiedliwości winien stać się politycznie niezależny. Jak dotąd jednak ustawodawca nie przejawia w tym kierunku dobrej woli, a uichwalone niedawno zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych, znacząco wzmacniające wpływ władzy wykonawczej w sferę funkcjonowania władzy sądowniczej, jedynie dobitnie o tym przekonują.

Ile zatem faktycznie zarabiają w Polsce sędziowie, a ile prokuratorzy? - Zarobki obu grup są podobne - tłumaczy Jacek Skała. - Dla prokuratora rejonowego na początku kariery jest to około 4-5 tys. zł miesięcznie.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rejtan
Każdy chciałby zarabiać, tak jak na Zachodzie, a przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy. Jak mają za mało, to trzeba pomyśleć o zmianie pracy, tak jak robi to większość. Warto wspomnieć, jakie mają wysokie emerytury, bo o tym cisza i nikt z tego gremium się nie wypowiada. W kryzysie żądać podwyżek, to jakaś kpina. Przecież i tak mają wysokie pobory.

Temat wymiaru sprawiedliwości w mojej ocenie jest bardziej skomplikowany niż się moim przedmówcom zdaje. Dlatego pozwolę sobie na dość osobistą dygresję.
Moim zadaniem to nie zarobki sędziów są największym problemem, największym problemem jest to ze stanowią oni w tej chwili w Polsce władze ponad władzą i ponad obywatelami i poza jakąkolwiek kontrolą. Dlaczego się tak dzieje. Otóż w naszym państwie zgodnie z konstytucją są trzy rodzaje władzy: ustawodawcza-sejm i senat, wykonawcza-prezydent i rząd oraz sądownicza. Prezydent i parlament wybierani są w demokratycznych wyborach powszechnych na określoną kadencje natomiast sędziowie są mianowani i to raz na zawsze. Immunitet sędziego jest wielokroć silniejszy niż immunitet prezydenta czy parlamentarzysty. Krótko mówiąc sędziowie są praktycznie bezkarni. Oczywiście cały ten mechanizm jest spóścizną po komunie, gdzie sędzia był bardzo ważnym a może nawet najistotniejszym ogniwem aparatu represji i dlatego te przywileje. A ja pytam dlaczego a nawet jakim prawem tak się dzieje. Dlaczego wzorem innych demokratycznych krajów sędziowie nie są wybierani w wyborach powszechnych tak jak nakazuje demokracja. I to jest rzeczywisty problem. Co do zarobków to i owszem skoro parlamentarzysta zarabia około 12 tys. prezydent też kilkanaście to sedzia powinien jako przedstawiciel władzy tyle zarabiać ale sędzia pełniący swoją funkcję z wyboru społecznego a nie mianowany do końca zycia na jakichś postkomunistycznych zasadach. Tylko kadencyjność doprawadziłaby sędziów do prawdziwej niezawisłość i faktycznej rzetelnośći czego sobie i wszystkim rodakom serdecznie życzę.
A
Andrzej
Każdy chciałby zarabiać, tak jak na Zachodzie, a przecież nikt nikogo nie zmusza do pracy. Jak mają za mało, to trzeba pomyśleć o zmianie pracy, tak jak robi to większość. Warto wspomnieć, jakie mają wysokie emerytury, bo o tym cisza i nikt z tego gremium się nie wypowiada. W kryzysie żądać podwyżek, to jakaś kpina. Przecież i tak mają wysokie pobory.
g
gosia
Niech nie narzekają, bo taka robota to tylko żyć nie umierać. Trzy razy w ciągu roku jeżdżą na wakacje za granicę, salony piękności i inne to za co pytam się? Za te marne parę złotych.
g
gg
Z tego co wiem, to sędziowie i prokuratorzy nie płacą podatku i składek na ZUS - może by zaczęli, to znalazłyby się pieniądze na ich podwyżki...
U
UFO
No to do widzenia! Jak polski murarz, czy kelner uważa że zarabia za mało to wyjeżdża za granicę - a sędzia nie może? Jest tylko jeden problem - trzeba znać jakiś obcy język ;-)
s
sos3k
Niech spie..lają, jak im się nie podoba bardzo proszę zmienić pracę. Zarabiają bardzo duże pieniądze za swoje nieróbstwo i jeszcze chcą więcej...normalnie skandal.
W
Wywalić takich
Takim ciągle mało, a won wywalić ich na zbity pysk z tych sędziowskich stanowisk niech idą gdzie indziej zarabiać. Masz mało to się zwolnij proste. Zarabiają krocie w porównaniu ze zwykłym Kowalskim ale im źle o jakie "paniska" się porobiły!!!!! Młodych zatrudnić !!!!!!!!!!!
p
piętaszek
W tym dzikim kraju opuszczonym przez Boga 98% mieszkańców zarabia kilkakrotnie razy mniej niż na zachodzie europy. Z jakiż to powodów przedstawiciele jednej z korporacji zawodowych utrzymywanych z naszych podatków mieli by zarabiać wg średniej w UE? A gdzie zasada sprawiedliwości społecznej ?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska